Alla gillar länkar för att underlätta. https://topoathletic.se/?utm_conten...EvWdohaTXrFViYjA8YbULy_mbXZv-9GoaAqabEALw_wcBTopo athletic har en vandringskänga som definitivt är bred och som jag använder med glädje på vintern.
Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Kängor med stabilitet och komfort som en löparsko?
- Trådstartare Ann-Cathrine
- Start datum
Tack för tips!Är Arcteryx Acrux för smala i lästen för dig? Den "vanliga" allroundmodellen, TR tror jag den heter, är ju GoreTextätad och relativt lätt för sin storlek. Inte jättehögt skaft, men med en enkel snödamask funkar den i snö. Jag har väl aldrig prövat jogga i kängorna, men raska promenader funkar den fint till. Om du har tillräckligt stora fötter kan du ju pröva herrmodellen istället för dam, för lästens skull.
De är inte uttalat breda och kängorna är inriktade på mer avancerad vandring så det är inte riktigt det jag söker. De är också något för dyra och då jag tänker mer av snabba promenader/motion dels på vanliga promenadvägar och enkla stigar i skogen så vill jag ha en lite snyggare känga, inte enbart svart, grå, brun etc.
Lästips
ANNONS
Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro
Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...
Tack för tips!Lite osäker på vilken sorts stabilitet du menar? Själv känner jag mig mest stabil på mjuka tunna sulor med hög "markkontakt", för precis som du skriver sitter "stabiliteten" inte i skaftet.
Är det något åt det hållet du tänkt, och dessutom med "naturligt" bred tåspridning, så kanske du kan titta på dessa:
![]()
OUTDOOR Winter – Tabacco ExtasyFix® - BarefootSaltic
OUTDOOR Winter - zateplený, voděodolný, kotníkový model s hladkou kůží je určen pro vaše dokonalé spojení s přírodou. Svou funkčností a dokonalým technickým provedením vás podrží na výletech v různém terénu i se zátěží. Stejně jako model Vintero je určen pro podzimní a zimní období. Outdoor...barefootsaltic.cz
Jag har deras mer minimalistiska, låga sommarvariant, samt deras klätterskor (de är de enda jag vet, som tillverkar "barfota" klätterskor med en tåbox som t o m mina ankfötter står ut med). Bägge välgjorda och hållbara.
Då jag söker kängor för vinterbruk behöver de vara varmare och det är inte barfotaskor jag söker utan en uppbyggnad likt exempelvis Hoka eller Saucony fast med skaft och viss isolering för kyla.
Tack för tips!Topo athletic har en vandringskänga som definitivt är bred och som jag använder med glädje på vintern.
De är så gott som precis det jag söker men den är för dyr och fanns nästan ingenstans inom landet att beställa i min storlek. Slut på Amazon i färgen lila och också ca 1000 kr för dyr i förhållande till det jag vill betala då jag inte direkt ämnar vandra i terräng i dem.
Tack för tips!Salewa alp trainer mid är en mjuk och behaglig känga som jag använt hela vintrar i 3 år nu.
Jag läste om några av deras kängor och vad jag kan se har de inte en uttalat bred läst?
Vet inte riktigt vad du kikat på men Salomon Forces xa 8d är en av deras lättviktsmodeller. I princip en traillöpningssko med extra skafthöjd. Liknande skor finns från andra tillverkare också.Tack för tips!
Jag hittar inget som motsvarar det jag söker. Taktiska kängor eller skor blir för tunga och klumpiga vilket även gäller Lundhags olika kängor.
Jag ser inte att Salomon har en lätt känga för vinterbruk, jag har gått igenom deras modeller. De har kängor med tjocka sulor som blir tunga och oflexibla och kommer inte i närheten av komforten i ett par löparskor.
Icebug har ju sin Ivalo som är både lätt och har bred läst, inte en vandringskänga i vanlig mening men funkar förstås på em promenad i snö.
//J
Tvivlar på att det du söker finns. Är det en fodrad sko med egenskaper som en löpsko, som ser bra ut, har bred läst och vara billig?
Tror du har mycket lättare att hitta något om värmen kommer från strumporna än själva skon. Så väldigt kallt tycker jag inte heller det blir om fötterna om man inte får in vatten och snö om man inte är ute väldigt länge.
Tror du har mycket lättare att hitta något om värmen kommer från strumporna än själva skon. Så väldigt kallt tycker jag inte heller det blir om fötterna om man inte får in vatten och snö om man inte är ute väldigt länge.
Tack för tips!Vet inte riktigt vad du kikat på men Salomon Forces xa 8d är en av deras lättviktsmodeller. I princip en traillöpningssko med extra skafthöjd. Liknande skor finns från andra tillverkare också.
Icebug har ju sin Ivalo som är både lätt och har bred läst, inte en vandringskänga i vanlig mening men funkar förstås på em promenad i snö.
//J
Jag fick tips om denna känga här i tråden: https://topoathletic.se/collections/trail-dam/products/dam-trailventure-2-wp-raspberry-black
Det är en den typ av känga jag söker men den är minst 1000 kr för dyr och fanns heller inte i min storlek på speciellt många ställen. Det ska vara ett lågt skaft och bred tåbox och samtidigt vara en snygg känga, inte enbart svart, grå, brun eller liknande.
Det verkar omöjligt att hitta om man då inte är beredd att ge runt 3000 kr.
Keen är breda i lästen (tycker iaf jag med smal fot):
https://www.keenfootwear.com/collections/womens-boots
https://www.keenfootwear.com/collections/womens-boots
Ja, den ska vara som du beskriver även om den inte behöver vara billig men ändå under 2000 kr. Jag har inget direkt hittat även om jag kan tänka mig att kängan inte har ett tjockt vinterfoder, du kanske har några tips där?Tvivlar på att det du söker finns. Är det en fodrad sko med egenskaper som en löpsko, som ser bra ut, har bred läst och vara billig?
Tror du har mycket lättare att hitta något om värmen kommer från strumporna än själva skon. Så väldigt kallt tycker jag inte heller det blir om fötterna om man inte får in vatten och snö om man inte är ute väldigt länge.
Tack för tips!Keen är breda i lästen (tycker iaf jag med smal fot):
https://www.keenfootwear.com/collections/womens-boots
Ja, de hade några snygga modeller men de är för dyra och finns bara att beställa från USA vilket är uteslutet för mig. Jag söker kängor som finns att beställa med snabb frakt och gärna gratis frakt och retur.
Kola in de högre modellerna från Hoka.
Sula som en löparsko, lätta, finns med eller utan Gore-Tex membran, lagom varma med en tunn och en lite tjockare socka (helt rätt året runt). Jag har haft Hoka Tor i några år och gillar dom skarpt.
Sula som en löparsko, lätta, finns med eller utan Gore-Tex membran, lagom varma med en tunn och en lite tjockare socka (helt rätt året runt). Jag har haft Hoka Tor i några år och gillar dom skarpt.
Liknande trådar
- Svar
- 35
- Visningar
- 7 M
- Svar
- 16
- Visningar
- 2 M
Få Utsidans nyhetsbrev
- Redaktionens lästips
- Populära trådar
- Aktuella pristävlingar
- Direkt i din inkorg