Julbo och glasögoninsatser

Nyman

Avslutat
Ja, som rubriken säger, till vilka julbomodeller finns det glasinsatser? har frågar och letat efter info men ej blivit klokare

M
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Borde gå

med de flesta klassiska Julbobågar förutsatt att du låter byta ut orginallinserna mot slipade linser vilket jag personligen föredrar.

Se t ex http://www.opticus.com/products.php?cat=8

"Julbo Micropore metal
Fits medium to large faces nicely
Accommodates most prescriptions
Adjustable temples, adjustable nose pads, removable side shields
Unique: Micropore vented bridge allows for indirect airflow
Colors: black
Size: 57-24"

http://www.opticus.com/proddetail.php?prod=m1julbo0100&cat=7

Lite svårare med modeller typ "blades"

Thure
 
om du inte skulle hitta vad du søker så vet jag att okley(stavning?) ha en modell som heter "halfjacket".
till den kan du køpa vanliga solglasøgonglas (med glaciærglas bla och polariserande glas)och du kan køpa samma glas med styrka. två vænner har de och ær nøjda.

robert
 
Re: Oakley

gmg; sa:
om du inte skulle hitta vad du søker så vet jag att okley(stavning?) ha en modell som heter "halfjacket".
till den kan du køpa vanliga solglasøgonglas (med glaciærglas bla och polariserande glas)och du kan køpa samma glas med styrka. två vænner har de och ær nøjda.

robert

Verkar ju lite intressant. Hittade dessa sidor http://oakley.com/halfjacket
http://oakley.com/innovation/optical_superiority/prescription

Hittade också uppgifter om svenska butiker bl a denna SUNSPOT SOLGLASOGON
HAMNGATAN 37
GALLERIAN
STOCKHOLM,
Phone: 8-22-91-91
4.85 miles
Stretch, OCP (Oakley Custom Products), Apparel, Rx (Prescription Eyewear), Eyewear, Electronics, Footwear, Watch

Någon som har förstahandsuppgifter om dess glasögon med slipade linser? I så fall vilket synfel och hur nöjd du är?

Köpte dina vänner dessa i Norge Robert?

Thure
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
beklargar thure men de ble køpta i alaska pga pris. de finns i norge, sækert i sverige oxå men det var halv pris over there.

Båda två ær nærsynt, hur mycket vet jag inte men benedicte har væl ca minus 1,5 på sina øgon. det hon gjorde var att ta en synstest hær i norge och mailade (eller faxa) den øver till en optiker i anchoarage som ordnade glasen och vi hæmtade de dær. kan sækert bli skickade men då finns risken om att få tull på prisen.

robert
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.