Jula kajakkärra - erfarenheter?

Bilagor

  • 619002_c.jpg
    619002_c.jpg
    10.4 KB · Visningar: 6,917
Rent spontant tycker jag inte den ser speciellt vettig ut för en kajak! Tror det finns mkt bättre vagnar att titta på som tex Eckla vagnen som finns i 2 storlekar! Tycker även att infästningen från "hjulbenen" ser mkt veka ut på den här mkt tunga vagnen!

/Janne
 
Ser inte

ut att vara något för kajak. Väldigt hög vilket gör att det är risk för att ekipaget välter. Ser mest ut som en kärra för att rulla en mast surfbräda eller liknande på väg till ett förråd.

Thure
 
Kajakkärra

Fördelen med Eckla är att man kvickt monterar av hjulen och att den sedan går att få ned i packluckorna. VKV har en kärra som jag är sugen på. Fördelen där är att man slipper lufthjul som alltid är otillräckligt pumpade. Det verkar som att Biltemas och Julas kärror är svårpackade.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Det verkar som att Biltemas och Julas kärror är svårpackade.

Har du ens tittat på hur Biltemas kärra ser ut? Det är en kopia av Eckla. Så den är troligen precis lika svår att packa. Största fördelen torde vara att eftersom den kostar mindre än hälften så att man vågar stoppa in den under bryggan om man bara ska ut på dagstur.

Nr 25-056
25-056_l.jpg
 
Kan detta vara något?

Jag har den vänstra av dessa vagnar. Mycket stabil, hjulen givetvis avtagbara, vaggan kan vridas så den blir parallell med hjulaxeln vid transport. Har kört min Pouch RZ (2-mans faltkajak) med full packning i på skogsväg kilometervis utan tillstymmelse till bekymmer. Dock är stödbenet inte optimal konstruktion men jag anser inte att det behövs så jag har tagit bort det ändå. Vagnen är i övrigt mycket välgjord - men tyvärr troligen dyrare än Julas, tror den kostar cirka 1300:- i dag
 

Bilagor

  • vagn.jpg
    vagn.jpg
    7.7 KB · Visningar: 4,581

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips