Jula kajakkärra - erfarenheter?

Bilagor

  • 619002_c.jpg
    619002_c.jpg
    10.4 KB · Visningar: 6,923
Rent spontant tycker jag inte den ser speciellt vettig ut för en kajak! Tror det finns mkt bättre vagnar att titta på som tex Eckla vagnen som finns i 2 storlekar! Tycker även att infästningen från "hjulbenen" ser mkt veka ut på den här mkt tunga vagnen!

/Janne
 
Ser inte

ut att vara något för kajak. Väldigt hög vilket gör att det är risk för att ekipaget välter. Ser mest ut som en kärra för att rulla en mast surfbräda eller liknande på väg till ett förråd.

Thure
 
Kajakkärra

Fördelen med Eckla är att man kvickt monterar av hjulen och att den sedan går att få ned i packluckorna. VKV har en kärra som jag är sugen på. Fördelen där är att man slipper lufthjul som alltid är otillräckligt pumpade. Det verkar som att Biltemas och Julas kärror är svårpackade.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Det verkar som att Biltemas och Julas kärror är svårpackade.

Har du ens tittat på hur Biltemas kärra ser ut? Det är en kopia av Eckla. Så den är troligen precis lika svår att packa. Största fördelen torde vara att eftersom den kostar mindre än hälften så att man vågar stoppa in den under bryggan om man bara ska ut på dagstur.

Nr 25-056
25-056_l.jpg
 
Kan detta vara något?

Jag har den vänstra av dessa vagnar. Mycket stabil, hjulen givetvis avtagbara, vaggan kan vridas så den blir parallell med hjulaxeln vid transport. Har kört min Pouch RZ (2-mans faltkajak) med full packning i på skogsväg kilometervis utan tillstymmelse till bekymmer. Dock är stödbenet inte optimal konstruktion men jag anser inte att det behövs så jag har tagit bort det ändå. Vagnen är i övrigt mycket välgjord - men tyvärr troligen dyrare än Julas, tror den kostar cirka 1300:- i dag
 

Bilagor

  • vagn.jpg
    vagn.jpg
    7.7 KB · Visningar: 4,587

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips