Jämtlanstriangeln midsommar väder!?

Ska upp och vandra i midsommar är det tänkt, men eftersom det är en sen sommar och fortfarande snö och kallgrader där uppe så vill jag fråga er som bor där uppe eller har mer erfarenhet än mig vad ni tror? Kommer det vara möjligt att gå leden? vill ju ha en trevlig upplevelse och inte gå och trampa i lössnö.
 
Kan variera mycket. Har gått i t-shirt och gått i snö så kan vara väldigt olika. I år har snön funnits länge så även om mycket kan hinna smälta så lär det vara blött. Jag ska eventuellt själv vandra så så ska försöka få lite info. Vålådalen hade dock tidig tinande av snön så där kan det vara bättre. Försök och mejla STF i Åre som kanske har lite uppdaterad info om nuläget.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Det är fortfarande snö ungefär från trädgränsen över större delen av Jämtlandsfjällen. Så risken finns att det kommer vara snö även då du ska upp. Men det beror nog på, bara det kommer lite värme så borde det gå ganska snabbt. Men närmaste veckan verkar det inte vara nån värme på gång.
 
Jämtlandsvädret är sällan gynnsamt under försommaren. Midsommaraftonen i Jämtland brukar firas med mössa och vantar. Fördelen med kyla, snöblandat regn och rusk är att du slipper värsta myggplågan. Förbered dig på det värsta och hoppas på det bästa.
 
Kanske kan ni ha Lunndörren, Vålåstugorna och Stensdalen som backupplan? Där kommer det säkerligen vara ganska torrt och snöfritt till midsommar. Folk går fortfarande på skidtur här i Åredalen och till Sylarna kör STFs personal skoter för tillfället …

Idag regn och 4 grader i Åre. Förmodligen betyder det nysnö vid Sylarna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips