Insamling av honungdagg

Hej. Här i Lund har det p.g.a. höga temperaturer varit rejält med honungsdagg. Jag var ute en kväll och gick och trodde det regnade, men när jag tittade upp såg jag att det var honungsdagg som droppade från en Lind. En dag blev det t.o.m. så halt på vägen att en cyklist halkade på honungsdaggen.

Detta har fått mig att fundera över om det går att hitta träd med honungsdagg ute i naturen och hur man i så fall bäst insamlar den?
Finns det andra naturliga sockerkällor i naturen, förutom honungsdagg och honung, och kanske björksav? Någon här som smakat björksav? Är det tillräckligt sött för att kunna använda som sötningsmedel i t.ex. te?
 
Om man ska göra lönnsirap, ska det vara nån särskild lönn eller går det bra med helt vanliga? Tappar man lönnen på sav på samma sätt som med björkar?
 
Amerikansk Socker Lönn skall det vara om det skall bli bäst.
Källmans böcker om ätliga och nyttjningsbara växter rekommenderas,
FOA Rapport C54057-H1, September 1984, ISSN 0347-7665, 34s,
Näringsvärden i vilda Svenska växter - analyser och fysiologiska studier av olika komponenter med tonvikt på kolhydrater, protein och vitamin C, Stockholms Universitet, Botaniska inst Doktors avhandling 1/6 1983, 107s,
Vilda Växter som mat & medicin, ICA bokförlag 1997, andra utgåvan 2006, 91-534-2639-8, 207s.

go tur
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Honungsdagg är som sagt lusbajs, de kissar och bajsar ut sockret.
I somras var det så mycket att det blev problem i Sthlm, eller rubriker iaf:
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/cyklister-vurpar-i-lusbajs_8377096.svd

Ja men herregud vad gör det att det är bajs????? Hur produkten framställts spelar mindre roll, det som spelar roll är hur den smakar, d.v.s. sött! Honung är ju något som bin haft i sina magar och sedan kastat upp igen, ungefär som idisslande, så i så fall borde ju honung vara lika "äckligt".
 
Men det går åt mängder med sav för att få sirap. Snegla på stensöta istället för sötningsmedel.

Har hittat Stensöta och provsmakat det.
Men jag tycker det smakar mer beskt än söt. Ska man kanske tillreda det på något särskilt sätt för att bättre få fram sötman? Ska stensötan kanske ha rätt miljömässiga betingelser för att bli så söt som möjligt?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips