Inlines

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jag skulle satsa på ett bekant märke (salomon, K2, rollerblades etc.), men satsa lite mer pengar än du egentligen tänkt dig. Min erfarenhet är att man får mer bekvämlighet och åkglädje med en aning bättre prylar. Om budgeten är begränsad så hade jag häldre köpt fjolårets bättre sko på rea (kolla runt, det finns alltid inlines på rea)än årets nybörjarmodell till fullpris.
/Erik
 
Köp på rea...

Att köpa årets inlines är bortkastade pengar. Jag köpte i våras ett par nya inlines (Tour 800, 5hjul, tävlingsskridsko) av fjolårets modell och jag fick dessa för 1000 kr och ordinare pris hade varit 3800....ibland lönar sig det att köpa fjolårets
 
Hockey inlines

Har funderat på street hockey inlies men det är kanske svårv att åka på.=-/
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Fundera bara på vad du skall ha dom till. Hockey inlines har oftast inte någon hälbroms. Om du skall åka mycket i trafik/korsande vägar eller där det är backigt skulle jag klart rekomendera hälbroms. Även om det inte är speciellt svårt att lära sig alternativa bromstekniker skall man vara medveten om att bromssträckan blir längre och att det käkar hjul.
/Erik
 
Gör det någon skildnad mellan sådana inlines som har samma storlek på hjulen eller 2 olika storlekar??
 
Jag har aldrig provat själv men dom påstår att man får bättre svängningsförmåga med de små hjulen fram. Personalen på en bra sportaffär borde kunna råda dig.
/Erik
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.