Ingångning av skor

Jag har ett par Lundhags Jakt sen ett tag. De är stora och rymliga, så jag har inget problem med att de kommer att krympa på längden. Jag har nu börjat gå in dem, och får inte oväntat en del skavsår. Mitt problem är att jag får mer skavsår än jag brukar när jag går in skor, speciellt på ovansidan mina tår. Cellgummit böjer ner sig i ett 'veck' ovanför tån. Vecket skrapar sen emot mina stackars tår.

Efter denna tårdrypande berättelse undrar jag om forumet vill trösta mig och säga att detta problem nog är övergåede, eller om jag helt enkelt har fel storlek, fel sko o.s.v (snälla, starta inte Lundhags<->GoreTex pajkastningen)

Skulle det hjälpa att byta ut filtsulan mot en formsula, som är lägre vid tårna?
 
Bara att prova sig fram

Prova med lite olika sulor och sockar och se om det blir bättre.
Själv är jag dock skeptiskt mot Lundhags. Slängde mina efter att ha gått omkring med skavsår ett halvår...
Verkar som om man får lov att göra Lundhags "sköna" med hjälp av tjocka sockar (=stor storlek på skorna...)
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
allt hjälper.......
Tunnare sulor är ett knep, men blöt ner dina skor innan du går med dem nästa gång och gå så länge att innersulan (bindsulan) i skorna formar sig efter dina tår...
Smörj in skorna rikligt med minkfett vid hemkomsten och låt torka sakta....ta efter torkningen bort överflödigt fett och jag tror att dina problem är över.
Lycka till.
 
Allt detta gör jag

Tack för era svar. Jag blöter skorna innan jag börjar gå. Frågan är då hur långt man skall gå? Jag gick en mil med dem häromdagen under stora plågor. Är detta tillräckligt för att 'innersulan' skall forma sig? Vad gäller smorningen så är det något som jag också gör efter varje dags march (dock ej med minkvax utan lundhags egen grej). En kanske dum fråga, men hur skall man smörja skinnet under gummit? eller smörjer man inte det alls? Man smörjer väl inte innifrån?
 

Guest

Gäst
På tårna...

får jag oxå skav. Framför allt på ovansidan brukar det bli ömt. Lösningen är mjukare strumpor + tejpning av tårna innan vandring. Lägg en tejpbit runt alla de tår som du får skav på (alltså kring varje tå och inte alla på en gång...) och se till att det blir en bra tejpning utan veck.
[Ändrat av f94bw 2001-08-07 kl 12:13]
 
Inte på insidan

Du ska inte smörja insidan av skaftet (eller skodelen för den delen). Det är utsidan av läderskaftet som du smörjer in.

Vet inte om det är nödvändigt att plåga sig och gå en hel mil om du får ont. Gå bara helt kort, eller helt enkelt ha kängorna på dig en hel dag så att de börjar ta tar form. Och sedan så ofta som möjligt. Öka promenaderna successivt och gå lite försiktigt så att du undviker skav. Det tar ett tag innan fulläderkängor blir sköna. För en del blir det aldrig riktigt bra. Men det kan bara erfarenheten utvisa. (Till Lundhags används dubbla sockor. Ett par tunna (gärna ull) och ett par tjockare utanpå, också de i någon ullblandning. Men det visste du kanske redan)

Lycka till!
Hans
 
Smörjning med fett

Givetvis måste uppkomna veck smörjas om de sitter på insidan....
Det är inte distansen som avgör utan som vid all träning, upprepningen, runt kvartet, runt kvarteren, parken...
Strumpor, Bolas 10-toes innerst, tunna ull+nylon, krafriga ull+nylon så blir det riktigt bekvämt...
Om detta inte hjälper gå till en riktig skomakare och få kängorna utlästade där de trycker!
 
Fram för tjockare strumpor.

Det där med ett veck låter inte så himla bra, har själv haft en sådan sko en gång (Kronans sko) som blev en plåga efter några mil (soldatprovet). När jag väl kom i mål hade jag slängt ut innersulan för att få mer plats samt hade utvecklat en egendomlig haltande gångstil eftersom jag försökte undvika att böja på högerskon.

Numera knallar jag runt i Lundhags utan problem, tejpar aldrig samt har inga skoskav. Stannar en gång i timmen och byter innerstrumporna vare sig det behövs eller ej. Personligen använder jag tjocka strumpor, dvs det som brukar kallas tunn innerstrumpa är för mig en ganska tjock strumpa och utanpå den har jag en ännu tjockare. Så se till att du inte använder för tunna strumpor. Tjockt ska det va, funkar åtminstånde för mig.

Leif…
 
Tjocka strumpor eftersom skorna är ovadderade

I "kontinentala" kängor finns oftast det ett lager med vaddering mellan ytter- och innerläder - det är därför de känns skönare redan från början. Lundhags saknar denna vaddering (utom i enstaka modeller). Tanken är att vadderingen skall utgöras av sockorna (för att förbättra torkningsegenskaperna hos skon). Så var inte rädd för att köra med tjocka yllesockor.
Sen tror jag också att frekvent vardagsbruk kan hjälpa till att göra kängorna ingångna. Men fötter är ju mycket mer individuella än någon skotillverkare har råd att bry sig om, så det är klart att risken finns att skorna inte passar dina fötter. Då kan en skomakare hjälpa till.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips