Infästning av fångrem

Jag har också varit med om att bindningen har lossnat från skidan! Blev grymt förvånad! men efter en 30min väntan på skidverkstaden och en lättare plånbok gjorde susen!
 
Njaooo...

det är inte min dojja och lösning det är Deubs (som frekventerar fora på Telemarktips.com) ;)

Jag har lite blandade lösningar (iom att jag har 4 olika varianter av 7tm...) men på den uppsättning som jag har skistopper på har jag använt modellen som visas på bilden....på de andra så har jag vanliga fångstremmar.

Har för övrigt modifierat en uppsättning av 7tm "tåkoppar" på mitt eget lilla sätt, som skall testas till helgen :)

/Anders B
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
ala; sa:
I mitt fall lossnade hela bindningen från skidan! Bindningen satt kvar på foten medan skidan for iväg. Fångremmen som var fäst i pjäxa och bindning kunde således inte hindra skidan. Fångremmen gick alltså inte sönder.

Om min fångrem hade varit fäst direkt i skidan hade den kunnat hindra skidan även när bindningen brutits loss.

/Andreas
OK. Jag förstod det som att du slet loss bindningen med fångremmen.
/R
 
Hur man klarar sig utan fångremmar.

Jag kör med Voilé 3-pin cable CRB. Innan hade jag 7tm, men dom lossnade för ofta mellan sko o bindning, trots rem, så jag bytte. Voilé-bindningen sitter så hårt i pjäxan att fångrem inte behövs, det finns inte ens fäste för den. Lossnar skidan så är det för att bindningen löser ut, och då går ski-stoppern in. Helt klart skönt att slippa fångremmar!

Jag har också slitit av bindningar (Chili) från skidan. Jädrar vilken fart skidan fick... Om fångremmen sitter för bra så sliter man väl av benet istället. Inte så bra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips