Impregnering av silnylon

Jag har testat en metod som jag läste om på en amerikansk webbsida. Den innebär att man penslar duken med en blandning av vanlig badrumssilikon och lacknafta.

Tidigare har jag använt sådan silikon och kemiskt ren bensin för sömtätning och diverse småhåls-lagningar. Detta fungerar bra för småjobb, men bensinen är för lättflyktig för större behandlingar av tältgolv eller tarps.

Den här behandlingen funkade utmärkt. Lättjobbat och verkar hittills funka bra. Tyget är nu vattentätt utan att ha förändrats nämnvärt vare sig struktur eller viktmässigt. Anbefalles. Hela Jim Woods sidan innehåller för övrigt mycket som är matnyttigt.

http://jwbasecamp.com/Articles/Silnylon1/index.html

Jörgen
 
öringen; sa:
Men behövs det verkligen där det inte är sömmar?

Det kan behövas som förstärkning på gamla tält eller tarps som börjat läcka eller som Jim Woods föreslår, för återimpregnering av tältgolv som börjat läcka. Förutsätter naturligtvis att det är ett golv av silnylon, de flesta är väl polyuretanbelagda. Man kan också använda det till packpåsar av silnylon.

Jörgen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips