Impregnering av Marmot - Spire jacket??

Hej!

Har haft min Marmot Spire jacket ett tag nu. Inte jättelänge men jag har märkt att den inte skyddar mot väta lika bra som den gjorde i början.

Bästa sätt att återimpregnera den på? Tips? Tacksam för alla svar.

Jag har en "Armour-spray" som jag köpte för ett tag sen, kanske kan funka. Använder den på mina Salomon soft-shellskor. Någon som har mer erfarenhet av impregnering?

MVH / Jesper
 
Tvätt tips

Tvätta jackan med Techwach och sedan tvätta med flytande impregnering till GoreTex
Funkar väldigt bra!

Bara att läsa instruktionerna på hur man gör och hur mycket medel man ska använda.

Din armour spray kan du använda när du tvättat jackan innan den torkat på axlarna och ovansidan armarna som är extra utsatta, även huvan om det är sån på kan med fördel sprayas extra så blir allt riktigt bra.

Jag har själv en Mountain Equipment jacka som nu är 4år och användts varje dag och den funkar bra fortfarande efter tvätt 1-2gånger /år

/Krister
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Hej Jesper!


Marmot Spire är väl en gore-tex jacka!?

Tvätta den med Nikwax TechWash eller annat lämpligt tvättmedel ( ett milt flytande funkar om du frågar mig, men skulle inte ta vanligt pulvertvättmedel ).
Sedan kör du med Nikvax TX-direct ( spray on eller wash in ) alt annan impreg anpassad för "andasplagg", finns flera, följ anvisningarna noga!

Armour spray har jag provat, funkar ok men räcker knappt till ett plagg och blir på så vis väldigt väldigt dyr.
Jag kör TX och handsköljer in det i balja med gummihandskar, skippar eftersköljning och kör i torkskåp, blir alltid nöjd.

När du skriver att jackan inte skyddar mot väta lika bra som innan, menar du då att yttertyget har börjat att absorbera väta eller att jackan läcker?

Annars är ett tips att söka på impregnering i klädforumet, om du vill läsa mer och kolla andras erfarenheter och åsikter.

Lycka till med jackan!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips