Hyra Turskidor i göteborg

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Inte i Göteborg - men på Sporthyra i Kungälv. Priserna är bra så det kan vara värt att kolla upp även om det är en bit extra att åka.
 
Jag hittade aldrig nånting när jag letade för ett par år sen. De hade inte på Sporthyra då, o det ser ju inte ut som det nu heller. Men återkom gärna med resultatet.
 
Det närmaste jag känner till är sporthyra.
När jag var där i våras för att hyra randonéeutrustning så hade de även turskidor.

De gav ett bra serviceintryck, när vi t.ex. frågade om de hade hade glaciäryxor och stegjärn också så beställde de hemför att vi skulle kunna hyra en helg. Motiveringen var "Det borde vi ju ha".
Däremot så är deras utbud ganska brett och alla har inte kompetens inom alla områden, av förståeliga skäl, så försök tala med dem i god tid.

Prislistor kan du hitta här ("Vuxen SK" kallar de turskidorna, SK = stålkant):
http://www.sporthyra.se/kungalv/priser_tur.php
 
kolla in skistore.se de har butik på Skanstorget.[/QUOTE

När jag gick in på deras hemsida fanns det bara alpin utrustning. Om du vill köpa beg utrustning kan SNABB inland ha bra grejor, men det gäller att ha lite tur. Ligger i närheten av Fjällsport. Finns det någon annan bra affär med beg längskridor. Söker ett juniorpaket just nu...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips