Hyr få tältet svalt?

Har ett rött hilleberg Nammatj 3 som jag nu upptäckt blir stekhett på sommaren om solen ligger på blir det redan 29 grader vid niotiden på morgonen. Så finns det något relativt billigt typ pressening att på något sätt spänna upp över det så det alltid hamnar i skuggan?
 
Ok hur bra tror du den kommer att spela ihop med regn? Tung vikt är annars inga problem är inte tänkt att användas vid vandring, utan mer lägerliknande förhållanden.
 
Dom är ju täta så det är väl som en pressening förutom att du kanske måste ha flera för att täcka tältet - så det lär väl inte påverka så mycket.

Kondensavgången inifrån blir ju försämrad.

Sätt fast dom tejp.

Du vet att dom är extremt tunna och fladdriga - vinden kan ta död på dom.

Det finns silver preseningar om vikten inte är ett problem men dom är mer silvergrå och kanske skickar bort 70% eller mindre av värmen - men å andra sidan blir det ordentligt svalt me silverfiltar så det räcker nog.
 
Det finns ju massor av skyl inne i snåren. Jag brukar tälta under en stor tall eller gran om det är möjligt, då har man både lite regnskydd och solskydd samtidigt. I skärgården är krypskogen ett hett tips att "krypa in i".
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Jo de är ju också oftast så - men ligger man stationär på en camping så kanske man gjort nått på kvällen som gör att man inte är så pigg 0700.

Jag har hängt grillfolie över tältet ibland - folk skratta dagen innan men dagen efter vid 1300 låg folk medvetslösa i drivor utanför sina +70 graders tält.

Ja hade det fint med ingen temperatur höjning , några brudar kallade sina killar inavelsfall ," varför gjorde du inte som han"
 
Spänn upp en tarp eller nåt. Så länge du har en luftspalt mellan tältet och det uppspända så blir det svalt.

...och som sagt, står tältet i morgonskugga så behövs ingenting...
//J
 
Jo en tar var precis det jag tänkte på men fick kallsvettningar när jag såg vad en kostade 2000 och då ingick inte ens vinnarna som gick på 900. . .
 
Tält med aluminiumbeläggning på vävens insida ger en många extra minuter på morgonen. En tarp/barriär i sådan väv hade säkert funkat mycket bra.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.