Hur tvättar man tältet ?

Då mitt tält har antagit en något omysig odör, efter en incident med en läckande piss-flaska, skulle det behöva tvättas. Men hur gör man ? Spolar det med trädgårdsslangen eller kör det i tvättmaskinen ?

Är det någon som provat tvätta/avlukta sitt tält - berätta hur ni gjorde!

/C
 
Ta det lugnt...

...med tvättmaskin och tvättmedel. Både dessa behandlingar kan påverka impregneringen negativt.
Om du inte viftade runt alltför mycket med pisse-flaskan borde ju rimligen det mesta hamnat på golvet. Vänd ut och in på tältet och spola av det med trägårdslangen, gärna med ett duschmunstycke påsatt (obs! inget hetvatten/högtryck). Syntetmaterial har ju den gynsamma egenskapen att inte "suga i sig" alltför mycket, det mesta lägger sig på ytan. Därför borde det räcka med en rejäl avspolning. Det vore väl fel att rekommendera dig att låta det vara med motivationen att du lyckats sätta en synnerligen personlig prägel på ditt tält. Du kan ju ändå försöka se det från den ljusa sidan; du kunde ju vid tillfället ha varit rejält kack-nödig...då är det ingen lek längre!

Fridens!
Anders
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag la hela tältet i badkaret efter en riktigt lerig vecka i fjällen.
Där fick tältet bada en stund i ljummet vatten. Sen spände jag upp det utomhus i blåst och sol så fick det torka.
 
Tvätt + och -

Tvätt av tält bör i det längsta undvikas!
Urin på tältgolv kan du ta bort genom att tvätta tältgolvet i hink, vräng tältet först, spola igenom lite kalt vatten tills dess sköljvattnet ser klart ut.
Torka och doftar det inte mer så har du lyckats, annars gör om.
Syntetfibrer är tvättmässigt sett trevlig.
Om du måste köra ett tält i tvättmaskin, tag bort alla snören, stäng alla blixtlås, tvätta på skontvätt, impregnera om efter sista sköljningen och dropptorka med bra luftväxling, uppspänt fritt.
Mina problem med andras efterlämnade rester har jag tagit bort med avskrapning, tvättsvamp och vatten (Jo jag bar diskhandskar och såg till att inte få vattnet på mig!) samt återimpregnerat med hjälp av bommulsuduk på bägge sidor, både fläck och doftborttagning fungerade utmärkt och impregneringen har tagit. Så jag slapp ta till Wunderbaum, hoppas det går bra för dig med!

Go doft

Johan K
 
Såpa

Sådana incidenter är olyckliga... odören tenderar ju att bli värre med tiden också.
Jag har tvättat mitt tält i badkaret några gånger. Brukar börja med att ta isär inner och yttertält (om man nu har separata) och tvätta innertältet med vanlig gul såpa och ljummet vatten. Yttertältet, som är lite känsligare, har jag oftast använt vatten utom nu sista gången då en aningens såpa fick vara med. Det verkade inte ha någon påverkan på impregneringen, vattnet rinner av lika kvickt som innan. Enligt tillverkaren (Hilleberg) skulle det gå bra att tvätta med såpa utan att impregneringen drabbades allt för hårt, vilket också verkar stämma. Tvättmaskin var förkastligt, än hur man gjorde, det var badbalja och försiktigt skrubbande som gällde enligt dem.

Lycka till!
/Björn
 
Absolut inte tvättmaskin!

Om man tvättar en belagd väv (enklare regnställ, ryggsäcksväv, tält osv) så är risken stor att beläggningen släpper.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips