Hur tunn is är okej?

Förvånande att 10cm is håller för en häst med ryttare, med den höga vikten och dom relativt små hovarna som skapar ett högt marktryck.
Dessa tabeller måste väl avse "idealisk" homogen ej solpåverkad kärnis, sötvatten och minusgrader?
Jag har åkt på knappa 4 cm is utan problem, men också stått och tryckt ner 15 cm tjocka men lösa våris-kristaller med ett lätt tryck av stavspetsen.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Hur tunn is som bär är ungefär som "hur långt är ett snöre". Is varierar i kvalitet och med många turer och erfarenhet lär du dig av kamrater och dig själv att känna hur hårt/löst du ska slå med piken för att avgöra om isen börjar närma sig för tunn. Starkast i är kärnis av sötvatten, den "helt genomskinliga som är som en glasskiva" och då brukar man säga 4-5 cm för en vuxen med rygsäck och någon cm till för lite marginal.
Saltis är segare och bågnar mer än sötis som istället spricker mer direkt. Is uppblandad med snö eller luft blir porösare och får sämre bärighet. Sen kan is avsaltas och snö på isen kan stöpa ner och förena sig med isen.
Hur lär man sig? Vissa grunder finns i böcker men som det mesta praktiska, så är det ut och lära sig, helst av de som åkt mer och längre. Många klubbar håller utbildningar, ibland dedikerat och ibland som ett kort inslag på vanliga turer. På klubbtur är dina kamrater både sällskap för lärande och för ökad säkerhet.

/Patrik, nu blev det tyvärr plusgrader i Blekinge igen
 
Tämligen säker på att den bilden kommer från en äldre upplaga av den klassiska soldatläroboken "Soldf" = soldaten i fält. Den har ju utkommit i nya uppdaterade versioner med ojämna mellanrum.

/Patrik
Det gör den med stor sannolikhet ursprungligen.

Att den blivit uppdaterad beror väl bland annat på att Armen sätt att ta sig fram har ändras och med det även fordonsvikter, isens bärighet var ju likvärdig nu som då.
 
Bandytan på Strv brukar vara såpass att det jämnställs med yttrycket för en skidlöpande soldat.
Som unga och odödliga gick och skidade vi på bågnande nyisar över strömmande vatten. Oftast gick det torrt-
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips