Hur ta steget till vinterturer?

Om det bara är sikten som är besvärlig är det ju "bara" en fråga om hur bekväm man är med navigationsutrustning och -metoder och hur bråttom man har. Det går att ta sig fram i ruggigt dålig sikt, men det går långsamt och är kanske inte värt besväret.

Om det är kylan och vinden som ställer till det så är det nog bäst att gräva ner sig.
 
I storm med snödrev är det lätt att missa små föremål som stugor. Blir man nergrävd på stället vet man i varje fall var man är när som smörvädret kommer efteråt.
För att kunna gräva ner sig behöver man spade, grävpåsar både till ben och armar. Börja med att klä ner den som skall gräva, man blir rejält varm av att gräva och precis som eskimåmamman sa "barn svettas du så fryser du ihjäl".
Annars är det inget märkligt men ofta härligt.
 
Snöskyffel, karta, kompass, gps och snösäck. Det ska vi väll förstå oss på=)

Men lämpliga turer för vinter nybörjare då?? Hemavan-Ammarnäs är ju simpel för sommarvandring, lika bra på vintern med öppna stugor i mars/april. Gärna västerbotten eller norrbottensfjällen.

Tacksam för svar :)
 
Det är en vacker och omväxlande tur, vid goväder kan man toppa oxså. Skönt att kunna starta med lift uppåt. Orienteringen vid normalväder lätt som en plätt men vid storm och snödrev barskt så det förslår. A-H ger roligare ljus om apelsinen är uppe.
 
seaobserver: Du menar att man kan göra en topptur (sytertoppen) på vintern med skidor? Har gått upp där på sommarn men måste va svårare på vintern.

Hursomhelst, har bestämt mig nu för att ta med fransmännen till Hemavan-Ammarnäs, vill visa dom syterskalet i vinterskrud. Få hoppas på goväder=)
 
Hej,

Jag tänkte bara lyfta denna tråd och helt kort tacka alla som bidrog. Det blev en fin första vintertur över nikkaluokta - vistas - nallo - sälka - singi - kebnekaise.

Varierande väder och fantastiska vyer, gav absolut mersmak, och det kommer bli flera nästa år! Återigen, tack till alla som delade med sig av sina erfarenheter och möjliggjorde detta.
 

Aktuellt

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Jag är i ganska exakt samma situation som du. Tänkte börja med att inhandla vanliga längskidor och åka omkring i Nackareservatet (bor i Stockholm) i vinter för att komma igång. Sen blir det någon stug-tur.
Jag är väldigt glad att ha kommit på denna "lösning" på problemet med kort vandrarsäsong i fjällen.

God tur!


http://denperfektavandringen.blogspot.se/
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.