Hund skor

Hej

Inför den stundade fjällvandringen så åkte jag till den lokala djuraffären för att införskaffa hundskor, kan ju inte finns så många olika varianter kan de ju inte finnas tänkte jag...
Men detta var ju mer svår oreineterat än en tät fjällbjörkskog.
Vad har ni för erfarenheter?
Använder ni samma skor som kvälls skor i tält?
Har ni skärskilda skor som klorna får gå ut igenom när ni vandrar?
tips och ideer mottages tacksamt!
 
Jag har en väldigt enkel modell med kardborre att ta till vid skada. I tält och under vandring är han annars barfota hela tiden. Med översyn och lite fotvård har jag aldrig sett behov för skor under aktivitet.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Vi har också bara kört vid skada eller vintertid då vi åker skidor (drag). Brukar ta med två Muttluks ifall skadan är framme. Inte gratis men finns på Djurmagazinets butiker. De håller ganska bra, förutom kardborren som man kan få byta till sist.

just_muttluks_boots_blue.jpg
 
Kolla på draghundsbutiker, tex nordic husky farm, camas (wildtribes) osv. Kör "barfota" men har egensydda liknande de på draghundsbutiker med mig utifall att nåt händer.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

gro

Avslutat
Har använt kassa från djurbutik och ruffwears. Ruffwear är mycket mycket bättre. Problemet är att min hund har långsmala tassar så inget har vart optimalt. Men discomovesen min hund gör när han får på skorna är obetalbara!
 
Har funderat oxå skor till min husky vid skada... men tanken har slagit mig hur bra är det att använda dom sommartid med tanke på att hundar svettas från tassarna?
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.