Hund i tält

avslutad210712

Gäst
Vi har upplåsbara liggunderlag till oss själva och ett vanligt cellplast till hunden. Efter 5 år med rätt många nätter i tältet har varken liggunderlagen eller tältgolvet tagit någon skada. Inte heller har dunsäckarna tagit något skada trots/tack vare att vi har Pertex Quantum i dem.
 
Inga problem.

Brukar ha med ett sittunderlag till min lilla terrier att sova på. Brer ut jackan på golvet och så brukar hon tycka om att låna min fleecejacka (som på bilden).

/Ulf
 

Bilagor

  • IMG_0796.jpg
    IMG_0796.jpg
    127 KB · Visningar: 578
jaktinstinkten!!

Nu tror jag inte det här är ett problem för dig med en flat, men att ha hundarna i absiden är inte alltid helt oproblematiskt, jag har vaknat några gånger med att hundarna har rymt, det är inte så skojj o kanske främst inte om det finns ren i närheten. Då har jag även extra spännen att förankra i marken för att det ska vara extra svårt att krypa under, men de lyckas ändå! Så nu får de sova i innertältet, o där har det aldrig vart någe problem. Men som sagt, kanske inte ett problem för dig!
 

avslutad210712

Gäst
Nu tror jag inte det här är ett problem för dig med en flat, men att ha hundarna i absiden är inte alltid helt oproblematiskt, jag har vaknat några gånger med att hundarna har rymt, det är inte så skojj o kanske främst inte om det finns ren i närheten. Då har jag även extra spännen att förankra i marken för att det ska vara extra svårt att krypa under, men de lyckas ändå! Så nu får de sova i innertältet, o där har det aldrig vart någe problem. Men som sagt, kanske inte ett problem för dig!

En gång i början stängde vi in hunden i innertältet när vi skulle fixa lite utanför och döm om vår förvåning när han 30 sekunder senare stod ute med oss efter att först ha knuffat upp dragkedjan i innertältet och sedan dragkedjan i yttertältet.
 
Nu tror jag inte det här är ett problem för dig med en flat, men att ha hundarna i absiden är inte alltid helt oproblematiskt, jag har vaknat några gånger med att hundarna har rymt, det är inte så skojj o kanske främst inte om det finns ren i närheten.
Ja, gissa hur det är att ha just en LAPPhund utanför tältet?

Kan ni inte skicka lite bilder på hur ni löser liggunderlag och "sovsäck" åt era fyrfota vänner vintertid? Det finns ju en del snajdiga varianter på marknaden, men jag antar att lite hemmapul skulle kunna lösa saken lika väl (eller en fleecejacka som på bilden tidigare...) Min hund brukar bara få ligga på t ex förstärkningsbyxorna vintertid, det brukar vara tillräckligt.
 
gjør som ni gjør hemma. så hunden upplever trygghet. kanskje en extra god tur føre sængdax så att hunden sover gott.

ha en god tur

robert
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
Mja, att lura hunden att allt är som hemma blir nog svårt, i alla fall är min för intelligent för att missta sig så grovt. För honom är vildmarken ett enda stort smörgåsbord av saker att skälla på, bita i, ränna efter, jucka mot eller bara allmänt sabba. Därför sover han utanför tältet. (och lite också för att vakta Flocken, dvs mig, mot vildvittror mm, så han kan få yl-skälla mitt i natten. Det får honom att känna sig viktig). Hemma sover han dessutom oftast under min säng, vilket är svårt i tält...

En fördel är däremot att de små gynnarna blir trötta av att gå och således inte är helt sjövilda när man slår upp tältet.
 
Har varit ute och klippt till ett gammalt liggunderlag, som hon får sova på.
Slog upp tältet i går kväll och skulle se hur det var att, få henne att sova där, gick bra tills mitt i natten ,då vakna jag av att hon hade gått ut.
Som i tidigare inlägg så måste hon ha tagit upp innertältets kedja och lika så yttertältets, så vi får väll se hur det går.
Georg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips