Hopfällbar kajak...

Är det någon som vet var man kan fåtag i ett överdrag till en hopfällbar kajak.. typ: keppler (tror jag) vill antingen renovera eller kasta/sälja.
 
Hej Marcus
jag antar att du menar hela skinnet/höljet (inte ett separat kapell). På länken du redan fått finns ett antal leverantörer.

Förra våren lät jag sy upp ett nytt skinn till en Klepper årsmodell 1957 hos Markus Heise. Mycket hög kvalitet till rimligt pris, jämfört med att köpa nytt originalskinn. Det blev dessutom en rolig utflykt av det: vi flög till Amsterdam, hyrde bil o plockade upp skinnet hos Markus 2 tim bort på andra sidan tyska gränsen, åter till Amsterdam på kvällen. Nästa dag byggde vi ihop kajaken utanför hotellet och tog en jungfrufärd på kanalerna.
 
Hej igen Marcus,
vill minnas runt €1600, då fick jag
- skinn
- kapell
- nya överdrag och polster till sitsarna

Fantastisk finish, kan verkligen rekommendera Markus. Och som jag skrivit tidigare är hans ateljé verkligen värd ett besök, källaren full med renoveringsobjekt ända tillbaks till 1920-talet.

En poäng med att sy nytt skinn är att du kan välja design. Packluckor? Paddelfickor? Packlinor? Även färger väljer du efter egen smak. Bomullsduken finns i fem eller sex kulörer, gummiduken grå eller svart, passpoalen också flera färger.

En variant är också att bara få gummiduken ersatt, om däcket är i bra skick = lite billigare. Kolla in min hemsida ovan, där hittar du fler leverantörer om du vill jämföra lite.

/S



[Ändrat av Sven S 2006-03-07 kl 11:24]
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Finns det alternativ?

Inte fullt så billigt som jag hoppades. Vad kostar en orginalduk om man köper den i Tyskland? Finns billigare alternativ?

Jag köpte en begagnad Klepper K-1 för ca 15 år sedan för 3500 kr som tyvärr visade sig omöjlig att täta. Gammal och skör gummiduk i botten. Vill skaffa ny duk men min smärtgräns ligger under 10 000 kr.


Thure

PS

Surfade till http://www.klepper.de och hittade hud för 1099 Euro kan det stämma?

[Ändrat av thureb 2006-03-07 kl 12:40]
 
Thure,
- som sagt var, kolla de andra länkarna. Det finns billigare leverantörer, tex ABC-Sattlerei.

- välj "bare bones" utan finliret (paddelfickor o sånt). Sänker kostnaden lite grann

- Du kan välja PVC istället för hypalon (en del jobbar dock inte med PVC). PVC är en hel del billigare.
Varning .. PVC eller hypalon är en "roder eller skädda"-debatt, folk har tvärsäkra åsikter om för- och nackdelar. Du måste ytterst ta beslutet själv.

- istället för "Expedition" kan du välja enklare skinn utan förstärkningar, blir lite billigare. Men det är synd att snåla här, du vill ju ha skinnet en 30 år eller så.

- Har du riktig röta kan du hitta begagnat skinn på ebay eller faltboot.de men det är ju alltid bäst att inspektera.

/S


[Ändrat av Sven S 2006-03-07 kl 12:47]
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.