Höga kusten-leden i slutet på maj?

Hej!

Har haft en vision om att vandra höga kusten-leden i år, men ska studera utomlands hela sommaren. Därför är jag lite bunden till vissa datum, vilka för närvarande ser ut att vara 27e maj till 3e juni. Tror någon som gått den, eventuellt någon som bor i området, att det är fullt möjligt (och också trevligt) att gå den under den nämnda perioden? Tänker med tanke på vintern som varit. Kommer från Härnösand så vet om att det finns en hel del (kanske en underdrift) snö just nu men har ingen aning hur leden efter Fjärdbotten till och med övik ser ut.

Planen är att dessutom göra några avstickare upp på Skuleberget med Via Ferratan (gärna röd led) och ut till Ulvön med en färja. Vet någon om Via Ferratan brukar öppnat i slutet på maj, och är Ulvön och dess restauranger "öppna"?

Tack på förhand!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Båtarna till Ulvön börjar gå 4 juni (eller så var det förra årets datum). Så du kan nog hålla dig på fastlandet om du ska iväg så pass tidigt.
 
Tack för alla svar! Hoppas nu på fortsatt varma temperaturer. Och får styra om en tur till ulvön till sensommaren istället i så fall.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips