Hjälp, min ryggsäck stinker!

Hej på er,

Jag har en ca fem år gammal Bergans Helium som jag är nöjd med på alla sätt, utom ett: bärremmarna och ryggplattan stinker nåt alldeles erbarmligt! Jag svettas rätt mycket när jag vandrar, så efter några timmar är bärsystemet rätt blött. Och nu efter några års användning är säcken ordentlig marinerad, och börjar osa på ett ättiksliknande vis så fort den aktiveras med lite ny värme och svett. Det är fullständigt vidrigt. Även mina merinotröjor, som ju normalt sett inte luktar, tar åt sig lukten från bärremmarna.

Jag har haft ett liknande problem med byxlinningen i ett par vandringsbyxor, och då kom jag fram till att det var ett isytt gummiband som börjat stinka. Det löstes med att jag sprättade bort det.

Jag har en annan ryggsäck från Osprey där jag inte upplever samma problem, så jag antar att materialet i säcken har stor betydelse. Berganssäckens bärsystem är gjord av ett skumplastliknande ganska styvt material.

Jag har provat att blötlägga i ättikssprit över natten, och sen tvätta i maskin. Det hjälpte några dar, sen var lukten tillbaka. Och jag har läst några luktborttagningstips här i forumet (Klorin, ozonapparater, aktivt kol), men spontant känns de inte tillämpliga. (?)

Så nu vänder jag mig i desperation till Utsidans samlade kompetens: finns det nåt sätt att rädda min ryggsäck, och mitt anseende i bussar och trånga nattågskupéer? Hit me med era bästa tips! Jag är beredd att prova vad som helst. Spraya med Chanel no. 5? Bränna med blåslampa? Frysa ner till absoluta nollpunkten?

Det börjar bli ett så stort problem att jag överväger att slänga säcken i soporna. Men då behöver jag också veta vilka material som inte reagerar på samma sätt, så att jag kan välja nästa ryggsäck utifrån det.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Jag tycker den vanliga skumgummipolstringen är kass. Det verkar bekvämt och mjukt i butiken men blir surt i regn och stinker efter lite användning.
Ospreys lösning med nåt slags nättyg och liggunderlag inuti är oerhört mycket bättre. Det suger inte upp väta helt enkelt. Samma gäller ryggplattan.
Att hitta den perfekta säcken är inte lätt. Mitt tips är ungefär: om det ser ut att suga upp fukt så kommer det att göra det. Själv har jag en Black Diamond-säck som funkar bra.
 
När du ändå håller på kan du ju också testa gamla husmorsknepet bikarbonat, om du inte redan gjort det. Funkar på sunkiga löparskor iaf.
Rör ut pulvret med vatten och ev. några droppar diskmedel till en tjock pasta, bre på, gnugga in med diskborste, bre på ännu mer, låt verka över natten, skölj ur. Fukta upp de delar du vill behandla först och/eller slå in det hela i plastfolie så pastan inte torkar för fort.
 
Senast ändrad:
Svar: Klorin eller någon annan produkt med natriumhypokloritlösning löser problemet. Dödar allt levande inklusive mögelsporer med klorets starka oxiderande verkan. Bryter ner eventuella luktämnen. Ger total desinfektion och frihet från biologisk lukt.

Var inte rädd att använda lite av denna kemikalie, som rutinmässigt används i kommunalt dricksvatten och simhallar, för att rädda en hel ryggsäck från att slängas och ersättas av en ny.

Använd inte klorkemikalier på material som kan missfärgas av sådana. Detta kan testas med några droppar på ett ställe som inte syns. Skulle inte använda det på biologiska material annat än vit bomull utan att läsa på.
 
Absolut! :)

(Med risk för att trampa i ett jordgetingbo: efter att ha suttit och försökt googla på trovärdig info om Klorinets faror nån halvtimme är jag faktiskt mindre motvillig till att använda det vid detta enstaka tillfälle än jag var tidigare. 😲 Men jag lovar att börja med bikarbonat! 😇)
 
Jag har precis fyllt dotterns vintergummistövlar med ättika och vatten. De ska få stå över natten. De glömdes ute våta... Nu luktar de kattpiss. Ett ättiksbad brukar ta kål på lukter. Många använder ättika istället för sköljmedel till tvätten för detta ändamål. Jag använder det särskilt till tvätt av träningskläder och annat som lätt blir surt. Själva ättikslukten försvinner snabbt efter torkning och oftast lyckas den ta med sig sur lukt.

Jag skulle testa fylla en balja med en rejäl dos ättika i vatten. Lägg i ryggsäcken någon timme, ta upp och låt torka.

Det gör ingen skada. Bleker inte som klorin, fräter inte sönder någonting.
 
Jag har precis fyllt dotterns vintergummistövlar med ättika och vatten. De ska få stå över natten. De glömdes ute våta... Nu luktar de kattpiss. Ett ättiksbad brukar ta kål på lukter. Många använder ättika istället för sköljmedel till tvätten för detta ändamål. Själva ättikslukten försvinner snabbt efter torkning och oftast lyckas den ta med sig sur lukt.

Jag skulle testa fylla en balja med en rejäl dos ättika i vatten. Lägg i ryggsäcken någon timme, ta upp och låt torka.

Det gör ingen skada.
Det är precis det jag redan har provat. Hjälpte bara tillfälligt. Men jag kanske provar igen med ännu mer ättika, jag har inget att förlora! :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips