Hjälp mig hitta ofodrade kängor

Jag letar efter bra ofodrade skinnkängor. Jag tänker ha dem som vandrings-kängor på sommaren, men även som varma skor på vintern. Tjocka ull-sockar får det bli oavsett väderlek. På vintern värmer det och på sommaren leder det bort fukt.

MEN…

Vad finns det att välja på? Jag hittar bara fodrade överallt. Lundhags duger inte. De är inte helt i skinn och sitter väldigt obekvämt på mina fötter. Kängorna jag letar efter bör forma sig bättre efter mina fötter (därav skinn).

Alltså: Halvhöga eller låga kängor. Skinn. Helst sydd sula. Bred läst.
 
Skräddarsytt

Du kanske inte behöver hoppa över Lundhags då du faktiskt kan få skräddarsydda: http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?p=201451

Jag funderar själv på ett par Polar Quest då mina Synchro blir lite för kalla vintertid när det är riktigt kallt och man sitter stilla, trots hyfsat med sockar. Har dock kört med dem året om senaste tre åren i alla fall. Cellgummit slipper du dock inte men jag ser själv bara fördelar, vattentätt och främst bättre hållbarhet. Jörnkängan har ju också cellgummi men ska också gå att få skräddarsydda men där är det nog svårt om de har mycket beställningar på gång.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Skaffa ett par av försvarets gamla hedliga m59 kängor. Blir världens skönaste när man har gått in dom
 
Blev nyfiken på hur lätt/svårt det var att hitta ofodrade kängor i bara skinn och tittade runt lite.

De tunnare kängor jag hittat är av denna typ:
http://www.addnature.com/product.aspx?dept_id=0&pf_id=MEINDLPIONER_S08
http://www.kangspecialisten.se/produkter/stadler/resi
Dvs öken kängor och liknande och inte många av dem är gjorda för att gå med tung packning.

Det finns stabila skinnkängor med dubbla lager skinn och endast polstring i skaftet och runt anklarna typ:
http://www.kangspecialisten.se/produkter/meindl/perfekt
Stabila, hållbara och tunga.
 
Cabelas har en hel sektion med ofodrade jaktkängor. Filson uplander är ofodrade och randsydda.

Finns även rätt mycket äldre militära kängor som är ofodrade.

Vanliga skoaffärer brukar ju också ha ofodrade kängor, om än inte lika överdimensionerade som vandringskängor.

Skor är sällan gjorda för att gå med tung packning, det är det ju skornas bärare som ska göra. Man kan gå med tung packning med vilka skor som helst, det handlar mest om individen. Jag har sett sherpas med flipflops på glaciärer bärandes på plastkemikaliefat fulla med klätterutrustning och rep som axelremmar.
 
Cabelas verkar ju lite intressanta. Finns de att köpa i butik här i Sverige eller?

Ökenkängorna skulle kunna vara något, men jag undrar hur bra det där skinnet håller för en fjällvandring. Det blir nog inte så snyggt.

Meindl Perfekt har jag provat. De är ju grymma. På alla sätt. Men inget för mig. Alldeles för tunga och kraftiga. Verkar mycket jobbiga att gå in.

M59 är ju ett intressant tips. De är ju rätt billiga också… Det ska jag kolla upp.

Jag var på Vildmarksmässan i helgen och fick otroligt nog syn på Jörnkängor där. Den mytomspunna kängan bara väntade på att bli provad. Och fy sjutton vad dom satt bra. Jag provade både Original och M96. Båda satt som gjutna och väldigt bekväma. Det är skillnad mot Lundhags som inte passar mina fötter alls. Nu kostade de en bit över 4000 kronor så jag tvekade att köpa. Men nu vet jag i alla fall hur bra ett par kvalitetskängor kan bli. Svårt att välja mellan Original och M96 bara. Vad skulle ni välja?

Så: M90, M59, Jörnkängan Original eller Jörnkängan M96. Det är mina alternativ hittills.
 
Jörnkängan är ju inte heller helt i läder..

Alla är saliga i sin egen tro, men min rekommendation utifrån de skor du tar upp är i denna ordningen: Jörnkängan orginal (utan näbb), Lundhags scout, Jörnkängan m96

M90 skulle jag utesluta helt så länge du inte enbart skall hålla dig inomhus eller på vägar/stigar, de håller helt enkelt inte tätt i blöt terräng, oavsett hur du fettar/vaxar dem, skinnet är tunt och sömmarna har ofta glipor, funkar ok om du kör med goretex strumpor i dem dock.

Jag har dessa 4 modeller i förrådet och jörnkängan orginal är min klara favorit, dock har jag den med näbb så den fungerar inte speciellt bra i skogslandet då näbben lätt fastnar i kvistar och pinnar på marken. Jörnkängan m96 är ganska tight i passformen och krymper dessutom med åren.

M59 har jag ingen erfarenhet av, de är säkert inte fel efter du gått in dem, de klarar aldrig blöt terräng lika bra som jörn eller lundhags dock.
 
Dr Maartens?

Under min lumpartid körde jag ett tag med ett par låga Dr Maartens. Det kanske kan vara värt ett försök? De passade inte mina fötter, men väl många andras. Kanske inte samma kvalitet i lädret som gamla M/59 , men sulan är bättre och de är nog lättare att gå in.
 
Du har fått rätt råd om kasernarbetsskon M90, undvik den.
M59 har den stora nackdelen att den har åldrats. Den var svår att hålla torr i fält och vi som jobbade i firman körde med Jörn eller Lundhags, ett litet antal svor att Graninge var bäst. Övriga körde skrivbord eller båt....Passar Jörn din stil skaffa den.
Som civilist kör jag med lågskor eller gummistövlar, även om kängförrådet är tämligen välfyllt.
Go tur
 
Militära kängor av standardmodell är ofta en kompromiss: kängan ska utöver gåendet fungera till att stå, arbeta, köra stridsvagn och åka skidor i. Knappast det mest optimala för vandring.

Marschpjäxa m/59 har jag avrått från på annan plats, tror jag. Jag rekommenderar ingen att vandra långt i den (däremot är det en bra "grovsko" för t.ex. vinterbruk eller gräsklippning).
 
Du känner säkert till det redan, om du har letat på nätet efter Jörnkängan, men Jörn Jensen i Norge säljer dem - http://www.jjensen.no/stovler.html
Jag köpte mina därifrån för fyra år sedan (ritade av och mätte foten och skickade efter). Jag har för mig att jag då betalade kring 1 900 kr med frakt för dem. Kanske värt att kolla vad de tar idag.

Lite vågat/dumdristigt gjort, men utan att gå in dem åkte jag till Rumänien och vandrade en vecka i bergen när de var nya. Inte ens ett rött märke på fötterna under veckan trots tuff vandring. Helt underbara.
Med åren har även jag fallit för att minska på packvikten allt mer. Däremot kommer jag inte att ge upp mina Jörnissar.

I övermorgon ska de ut och vandra lite drygt en vecka i Karavanke i norra Slovenien.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips