Hjälp med vintersäck

Hej!

Nyreggad användare som har hängt och läst på Utsidan till och från. Jag har behöver hjälp med en vintersäck. Jag har gjort en del vintervandringar tidigare och har då stoppat in min sommarsäck i höstsäcken. Men det vore skönt att bara behöva ha med sig en säck när jag ska ut och har funderat längre på att skaffa en vintersäck. En god vän till mig kom över en Marmot Col EQ i vad jag tror är modell äldre och undrade om jag var intresserad av den. Och det är jag. Men frågan är hur gammal den är? Ålder och förvaring påverkar ju dess värmeförmåga och den har en rätt gammal Marmotlogga vad jag kan se.

Så är det någon som känner igen loggan och vet från vilket tidsspann den skulle kunna vara? =)
 

Bilagor

  • -1257278550988967805.jpg
    -1257278550988967805.jpg
    165.2 KB · Visningar: 211
  • 1543974050111985208.jpg
    1543974050111985208.jpg
    210.8 KB · Visningar: 226
  • 3850059970652256020.jpg
    3850059970652256020.jpg
    157.1 KB · Visningar: 177
På rak arm är min gissning 2007- ungefär 2011.
Säsongerna innan fågelinfluensan 2006 var fillpower värdet 850-900. Åren innan fillpower gick över 800 har jag för mig att Marmot fortfarande använde Gore Dryloft (DL) och inte Pertex Quantum EQ. Någonstans runt 2010-2012 ändrades designen på CWM och Col.

Vill du vara helt säker så kontakta Marmot, de brukar vara hjälpsamma.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Dun är väldigt okänslig för åldring, så om sovsäcken har lagrats luftigt uppackat, så borde den fortfarande hålla värmen. Var den däremot långa tider nerpackat i sin kompressionspåse, då har den tappat mycket.
Har själv en dunsäck från slutet av 80 talet och den funkar klockrent fortfarande.
 
Samma logga som min svarta 850+ hydrogen från 2007, så Joakims antagande stämmer nog rätt bra. Rätt förvarad är det ingen ålder för en bra dunsovsäck. Känns den fräsch och den har fint loft är det bara att köra.
 
Min Marmot Pinnacle är tillverkad Spring 2010 enligt lappen som sitter insydd i fotändan och har den nya loggan på säcken, även den 800 CUIN. Lot no är 100503. För att kolla min teori tittade jag även på min Hydrogen (850CUIN) - tillverkad Spring 2012, Lot no 120615;)...så Lot No kanske är tillverkningsdatum för den färdiga säcken? I ditt fall Februari 2008.
Tillverkningsdatum i klartext står på den ena vita lappen som är insydd bredvid den lapp du visar på din sista bild, jag tycker mig se den lappen i bildens överkant?

Är säcken välskött och har fint loft är det inget att tveka på.
 
Det som framför allt försämrar en dunsovsäck är att den tappar dun med tiden. Har den legat i ett förråd i lång tid bör det inte vara något problem. Det är mycket dun i en sovsäck, om du ser löst dun en gång i bland har det inte så stor betydelse, lågkvalitetssäckar kan dock tappa tillräckligt stora mängder för att det ska märkas efter många år. Hade det varit en dunsovsäck från ett billigt märke som använts flitigt hade det varit större orsak till tvekan.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips