Hjälp med val av ryggsäck!!

callespang; sa:
Osprey Aether 70 väger 2 kg och kostar under 2000 kr. Känns den för lätt stoppar du bara ner två öl eller en flaska vin i den, så väger den lika mycket som alla andra ryggsäckar.

Ok 3:e inlägget efter jag lovat att sluta men Calle...om vi snackar UL så är ju inte Osprey nr 1 utan Granite Gear Vapor Trail 900 gram(bättre bärsystem) men för fan Arcteryx bora 2900 g för strax över 2 K

Hade en tjej som jag pådyvlade den säcken(GG Vapor trail) för 1 år sedan...saknar inte bruden men däremot ryggan...

Håller med om bärsen dock ;)
 
Köpt

Kände mig lite osäker på arcteryx ryggan eftersom jag inte provat den. Men av en slump hittade jag den i en affär nedsatt till 1900 kr för 80 liters modellen. De andra hade tagit slut men eftersom det var en sån trevlig rygga så köpte jag den efter att ha provat den lite.

Tack för alla råd!!
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Kamvandrarn meD skoskav:

Hur mycket får du av arcteryx? jag är också intresserad av lite extraklirr i kassan, och har inget problem med att snacka gott om random märke.. du kan väl ge chefen mitt namn

/Slan
 
Tror det var sista i den storleken. Den fanns på Cykel & Fjäll i Falun. Det var ren tur att jag hittade den och man är ju rätt nöjd nu faktiskt....
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Mmmm, vi får väl se vad de plockar fram i mitten av april. Försöker mest hålla ett öppet sinne ang alternativ.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.