Hjälp med artbestämmning av svamp på min uteplats

De ser ut såhär:
uaYooT3.jpg

CGOSVJu.jpg

MEXlxAz.jpg


Går de att äta månntro? De växer under en krusbärsbuske. Jag kan ta fler bilder om det behövs.
 
Det ser nästan ut som en panterflugsvamp, fast...jag tror inte att det är det. Matchar inte helt beskrivningen på ätliga svampar som rodnande flugsvamp eller stolt fjällskivling heller, tycker jag.

Rent generellt är det en bra regel att inte äta svampar man inte är helt säker på. Tar man fel kan man dö, nämligen. Och det vore ju en smula nesligt.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips