Hjälp m upphängning av hängmattan

Hej !
Har köpt en hängmatta på XXL att sova i på turen men det kom inga instruktioner med och XXL säger jag köpte den sista så de kan inte hjälpa mig med instruktioner. Hur fasiken hänger man upp repet så att det håller under natten? Kabinhaken fästes innan man hänger upp den ? Eller gör man en ögla för den och isåfall hur? Jag är väldigt novis på detta så sökningen på forumet gav mig inget. Kan inga namn på knutar.
Snälla hjälp mig annars måste jag skicka tillbaka den.
Kram
Jana
 

Bilagor

  • 89E25A04-0986-4788-89ED-A4D4BF8E80DB.jpg
    89E25A04-0986-4788-89ED-A4D4BF8E80DB.jpg
    48.9 KB · Visningar: 766

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips