Hjälp, för lite...

Hej jag har köpt en ny dunsäck som väger ca 30g för lite.Det är en säck som ska väga 1000g. Är det 30g dun som saknas och i såfall, spelar det någon roll.

MVH Magnus
 
Det finns nog en felmarginal på din sovsäck, jag har svårt att tänka mig att dom garanterar en exakt vikt. Precis som det kan vara så att din våg väger fel. Maila tillverkaren och fråga dom.


.

[Ändrat av FJS90/91 2003-07-21 kl 14:21]
 
Inte nämvärt.

Felmarginal:
Fabrikanten uppger säckens vikt till t ex 1500 gram +/- 3% (dvs +/- 45 gram)

/Håkan
 
Vid vilken luftfuktighet har du mätt? Dunet drar ju åt sig fukt så vid högre luftfuktighet blir det tyngre.... (Gäller även andra saker.)

Eftersom jag på jobbet har tillgång till fuktrum och vågar med upplösning på 10 ug har jag tänkt testa med lite olika tyger men det har inte blivit av. 30 g på 1000 g är 3% och det är inte mycket.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips