Hjälp, för lite...

Hej jag har köpt en ny dunsäck som väger ca 30g för lite.Det är en säck som ska väga 1000g. Är det 30g dun som saknas och i såfall, spelar det någon roll.

MVH Magnus
 
Det finns nog en felmarginal på din sovsäck, jag har svårt att tänka mig att dom garanterar en exakt vikt. Precis som det kan vara så att din våg väger fel. Maila tillverkaren och fråga dom.


.

[Ändrat av FJS90/91 2003-07-21 kl 14:21]
 
Inte nämvärt.

Felmarginal:
Fabrikanten uppger säckens vikt till t ex 1500 gram +/- 3% (dvs +/- 45 gram)

/Håkan
 
Vid vilken luftfuktighet har du mätt? Dunet drar ju åt sig fukt så vid högre luftfuktighet blir det tyngre.... (Gäller även andra saker.)

Eftersom jag på jobbet har tillgång till fuktrum och vågar med upplösning på 10 ug har jag tänkt testa med lite olika tyger men det har inte blivit av. 30 g på 1000 g är 3% och det är inte mycket.
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips