Hilleberg Saitaris

Hillebergs ny(gamla) tält Saitaris är inte någon lättviktare men verkar rejält. Tältet verkar vara ett Saivo fast med en GT absid. Det verkar som att ventilationen kommer att vara mycket bra med tre stora ventiler. Sataris liknar, utseendemässigt, Helsport Svalbard 3 en hel del .

* Weight: 12 lbs 2 oz (5.5 kg) minimum; 14 lbs 2 oz (6.4 kg) packed
* Height: 49" (125 cm)
* Area: 53.4 sq ft, inner tent; 30 sq ft + 15 sq ft, vestibules
* MSRP: $1,295

http://www.wildsnow.com/3541/hilleberg-saitaris-tent/

http://www.trailspace.com/blog/leki/
 

Bilagor

  • saitaris-350.jpg
    saitaris-350.jpg
    87.2 KB · Visningar: 4,347
Senast ändrad:
Foton

Nya Saitaris:
* Rymmer: 4
* Innertält längd: 245cm
* Innertält bredd: 220cm
* Höjd innertält: 125cm
* Absid längd: 180cm (främre) 100cm (bakre)
* Vikt: 6,4kg (brutto)

Enligt Kenneth Drake på Hilleberg släpps tältet i Mars 2011 och priset kommer att ligga på blygsamma 13800:-

Lite mer foton på nya Saitaris hittar dupå http://www.cathohi.de/home/wpg2?g2_itemId=2464
 

Bilagor

  • Hilleberg Saitaris 1.jpg
    Hilleberg Saitaris 1.jpg
    273.6 KB · Visningar: 4,940
  • Hilleberg Saitaris 5.jpg
    Hilleberg Saitaris 5.jpg
    244 KB · Visningar: 3,567
det är alltid kul att läsa om de produkter som är på gång, men får jag fråga en sak? Hur kan priset benämnas som blygsamt? (eller va du ironisk)
Det käns som om man kan hitta ett liknande tält för under 10' i vart fall. Eller är det guldplätterat och det är därför priset blir som det blir? (det kanske finns funktioner som inte jag ser, upplys mig då)

BZ/
 
det är alltid kul att läsa om de produkter som är på gång, men får jag fråga en sak? Hur kan priset benämnas som blygsamt? (eller va du ironisk)

I samma ögonblick som jag tryckte ned -skicka svar knappen slog det mig att det är omöjligt att vara ironisk(på internet). Även jag anser att priset är häftigt men nya Saitaris kommer säkert att hitta köpare?
 
Senast ändrad:
Jag är Hilleban men det var saftigt. Det kanske följer med en Hilleberg-anställd på färden som slår upp och fäller tältet (tänker mig liknande som servicemän för Ferrari och liknande lyxbilar).
 
I samma ögonblick som jag tryckte ned -skicka svar knappen slog det mig att det är omöjligt att vara ironisk(på internet). Även jag anser att priset är häftigt men nya Saitaris kommer säkert att hitta köpare?

Äsh jag tycker det var lätttolkat! Och det är väl upp till var och en att tycka om priset :p

Jag tycker det verkar som ett tämligen rent expeditionstält och då blir ju prissättningen lite mer fri och det märks ju imo :)
Dom har satsat på att bygga det bästa möjliga tältet, inte nått "prisvärt"..

Ser ju rätt fantastiskt ut om man tycker att Keron 4 GT känns för rangligt, och man förväntar sig både kraftigt snöfall och stormvindar ;)
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Ser stöddigt nog ut för att hålla för ökenvindar. För de som behöver det. Själva klarar vi oss utmärkt utan. Dessutom vill vi inte bära såpass tunga tält längre.
 
Ibland är det faktiskt lite trevligt med podukter som är "extra allt", så att man har något att förhålla sig till. Men något man bör vara medveten om är att det där tältet bara är en chokladkaka tyngre än ett Akto per skalle. Och tusen spänn billigare.

---

PS. Jag tyckte också att ironin var solklar.
 
Har ett Allak för kajakturer som funkar bra när man är 1-2pers! Är man fler så skulle ett Saitaris sitta fint ;) Lite synd bara att det är lite tungt! Har ett Keron 4 GT som "bara" väger 5.2kg förstår inte riktigt varför Saitaris väger så mkt mer?
Tror annars det skulle funka bra i vind å dåligt väder i havsmiljö!

/Janne
 
Vilka kundgrupper, som vi heter numera, vänder de sig mot med det där tältet? De måste ju ha några i åtanke. Jag har inga :) Men då är jag ingen affärsman heller.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.