Helly Tech XP-membran eller Goretex

Jag köpte ett par kängor i Goretexmaterialförra året och blev allt annat än nöjd. De var inte vattentäta så som annonsen utlovade så jag lämnade tillbaka dem och fick efter många om och men pengarna tillbaka. Nu har jag hittat ett par kängor från Helly Hansen (http://www.intersport.se/Produkter/Skor/KangorStovlar/KNASTER-2/) och dessa har såklart sitt egen system som heter Helly Tech. Alla sportaffärer och vildmarksbutiker som jag har pratat med säger i stort sett samma sak; Goretex är ju alltid Goretex.

Vad har ni för erfarenheter av Helly Tech?

Mina krav på kängorna är att de såklart ska hålla, vara vattentäta och det bör vara varma utav att jag ska behöva extrastrumpor.
 
Har bara erfarenhet av "Helly-Tech" i jackor och regnbyxor och där har det fungerat utmärkt.
faktum är att de skaljackor som fungerat bäst och längst för mig har haft detta.

Problemet med membran i skor verkar vara hur väl inbäddat det är, förr eller senare börjar alla läcka.
Därför är det ju en fördel att köpa en känga i läder som kan fettas/vaxas täta den dagen membranet dör.
 
Vill du ha vatentäta skodon rekommenderas stövlar, moderna är gjorda i plast och gummi, lättare som Dunlops i bubbelteknologi, Wildo för dem....
 
Membranskor går sönder förr eller senare, men det verkar som att Goretex håller sämre än andra. Hade Boralkängor med nån annat membran, dom höll i flera år. Undvik goretex i kängorna, det är bara dyrt och dåligt.
 
Gore-tex är Gore-tex!
Dvs alldeles för dyrt för vad dom utlovar och inte bättre än många andra -tex material.

Köp du dina Helly-tech kängor men räkna inte med att dom är bättre än några andra membran-kängor. Vattentäta kängor/mha membran är ett aber.

//Peter
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips