hej. vill få lite råd å tips

tänkte använda mig av stövlar att gå med i fjälls.
blir inte mycket vandring.
skulle ni avrådda eller har ni några tips på bra stövlar?
 
Vilken årstid pratar vi nu?
Tänkte du varma stövlar för isfiske, skoter och liknande eller vanliga för sommar bruk?
 
Senast ändrad:

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Han skriver ju gå så jag antar det är barmarkssäsong.

Föreslår Le chameau. Dom håller.

Men om det är så att du ska vara ute på vintern så krävs varmare doningar helt klart även om Le Chameau även har neoprenfodrade modeller.

Mvh / Johannes
 
Är ett tag sedan jag fjällvandrat nu, men genomfört ett femtontal vandringar i mitt liv (upp till 12 dagar). Alltid gått i stövlar. Noga med mjuka skaft som går vika ned för bästa möjliga ventilation. Ska då nämnas att jag välsignats med tåliga fötter och aldrig haft problem med skoskav, beror nog också på kamsportsträning sex dagar i veckan barfota...ger tåliga fötter!
Att jag valt stövlar är för att mina vandringar har primärt handlat om fiske, och stövlar ger iallafall lite möjligheter att hoppa ut till lite stenar en bit ut i vattnen.

/ Martin
 
Jag har le chameau och har vandrat i dem. För det första stämmer det att de håller. Mina är felfria efter ca 5 år. Har vandrat kring 15 dgr i dem med packning. Visst är de mjuka, kanske till och med de mjukaste gummistövlar jag vandrat i, men med något stabil fot leder det inte till problem i skog och lågfjäll. Vad gäller slitstyrkan är den utmärkt. Jag jagar älg i dem ca 10 dagar per höst(går en del då) fiskar nåt kring 30 dagar (ofta sittande i båt förvisso) plockar hjortron, blåbär och lingon. Jag gör huvuddelen av detta i gummistövlar även om jag även använder Lundhags Alaska som jag köpte 1985 när jag gjorde lumpen samt nuvarande par av Gore tex kängor. Jag har haft meindel, Hanwag, Viking och har nu en mjuk och högskaftad saiva. Välimpregnerade Lundhags funkar bra i vatten och alla Gore tex skorna har gemensamt enligt mig att det blir problem i vatten. Råkar man kliva ned sig torkar fodret extremt långsamt, lädret nere på foten funkar bra vid vad etc men sunkar till sig i långvarig blöta som det kan bli vid fiske.

Bara en uppfattning bland andra.
Jag är ute endel men inget extremt.

Bosse
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips