Havskajakens dag 2009-10-25

Havskajakens dag

--------------------------------------------------------------------------------

Evenemanget startar i år söndagen den 25:e oktober klockan 08:30 (vintertid) utanför Svima Sports bryggor i Ulvsundasjön. Turen går genom Karl Johanslussen (09:30), runt Djurgården till Hunduddens bryggor. Här intar vi en medtagen matsäck för att sedan fortsätta färden längs Djurgårdsbrunnskanalen, Strömmen för att sedan slussa tillbaka in i Mälaren. Återkomsten till Svima brukar bli runt 16:00 om du hänger med hela turen. Det går att kliva av och på när det passar dig. Vi kommer att öppna bommen på Svima 07:30 där det finns möjlighet att lasta av kajaker.
För att hitta hit gå in på SVIMA Sports hemsida ( www.svima.se ) och klicka på fliken "Vägbeskrivning"
Har ni några frågor går det bra att ställa dom till nr:0735-347663.
Slussningen är som många år tidigare även gratis i år.

Mvh
Erik Carlson
Välkomna!
 
Trevligt arrangemang - i alla fall avfärden, som jag tog några skakiga, understundom droppformade, bilder av:
http://picasaweb.google.com/lh/photo/nPXfSrgQdPZaQiYMKRUrvQ?feat=directlink

Estetiskt mest tilltalande var imho den här fina, med fisk i masurbjörk.
DSC_0011.JPG
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Blev lite nyfiken på det här med att slussa mellan Mälaren och Saltsjön med kajak, har aldrig provat.

-Kan man göra det närsom? Är det fasta tider för öppning och stängning, några särskilda tider? Någon avgift? Funkar det både vid Slussen (=Karl Johans-slussen?) och på södra sidan av Södermalm?
 
Blev lite nyfiken på det här med att slussa mellan Mälaren och Saltsjön med kajak, har aldrig provat.

-Kan man göra det närsom? Är det fasta tider för öppning och stängning, några särskilda tider? Någon avgift? Funkar det både vid Slussen (=Karl Johans-slussen?) och på södra sidan av Södermalm?

Hur det är med tider vet jag inte riktigt mer än att de verkar prioritera sightsingbåtarna. Kostar gör det normalt sett från Mälaren till Saltsjön, men inte tvärt om. Vet inte aktuell avgift neråt. I somras när jag paddlade Hargshamn - Pampas så la jag mig helt enkelt och väntade tills slussen öppnades och paddlade in. Ingen protesterade. Kajkanterna är mycket kajakovänliga, både i själva slussen och utanför om man behöver vänta. Nerströms är det dessutom förbannat strömt.
Mellan Vindhem och Fenix är ett fint bakvatten att ligga i och vänta på slussning. I slussen är det bra att fösöka få lägga sig på sidan av någon båt om man inte vill uppleva hur kajaken far omkring i starka underströmmar med skrovliga stenkanter på alla sidor.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips