Harrfiske vid kusten!

Jag har fiskat en hel del harr utanför Nordmaling. Brukade stå vid klipporna ute på Fårskäret, där var det gott om dem, inne vid land var det iofs mest mindre, men de högg bra på torrfluga.

Lycka till!

/Mikael
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Bottentyp?

Ok!
Vet du vart man ska "söka" harren? Grunda områden med sten- och grusbotten? Har själv inte så stor erfarenhet beträffande att läsa ett "kustvatten".

Mvh / Jens
 
Tyvärr inte. De klippor som jag brukade stå på stupade rakt ner i havet, jag tror att det var några meters djup i alla fall. Det gick också in en hel del naturliga småvikar och hamnplatser med meterdjup vatten (grus och stenbotten). Där kunde man ibland se mindre stim simma omkring. Oftast fiskade jag när det var vindstilla, alltid med torrfluga, det brukade vaka överallt. Fick en hel del mindre harr. Nu var det några år sedan jag var där, och eftersom vi inte har kvar stugan längre lär det dröja innan det blir aktuellt igen.

Hoppas att någon annan kan ge dig bättre svar än jag.

/Mikael
 

Aktuellt

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips i Norden!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!
Re: Tackar!

Jag fiskade förr mycket ute på Norrbyskär, strax utanför Nordmaling. Haft bra harrfiske där, men det var flera år sedan jag var där sist. Men min ide om harrfiske vid kusten är att du skall söka harren på steniga stränder, gärna vid en kant där det börjar att slutta utför och bli djupare eller utanför klippor och hällar, ofta på riktigt grunt vatten runt dessa. Harren kan ibland stå ända inne vid hällan, i skummet så man kan bli förvånad hur nära land den står. Har sett STOR harr simma på 2-3 dm djupt vatten efter stränderna. Testa förtyngda gammarusimitationer och håll dessa nära botten, det brukar vara en bra taktik.
Eller kasta på vak, men det går faktiskt att blindfiska runt större stenar en bit från strande. Har gett många fina harrar på det sättet...
 
Sök harren vid mkt steniga och blockiga stränder och grund. Det ska skumma och skvalpa en hel del när du fiskar. Det optimala vädret är om det har blåst ganska kraftig pålandsvind under dagen och sedan på kvällen lägger sig vinden men vågorna finns kvar.
Harrfisket brukar också bli bättre när mörkret faller, fortsätt fiska till det blir helt kolmörkt.

Nyckelord: Grunt, Sten och Vågor!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.