Jag tror att vi som är uppväxta utan en telefon, värdesätter andra saker att att stta och stirra i en telefon.Varför är det mer värdefullt att prata och titta ut än titta på telefonen?
Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Har nån annan den här känslan?
- Trådstartare GenomsnittligSarekLängtare
- Start datum
Jag är uppvuxen utan smarttelefoner, men just nu använder jag min telefon till att svara på ditt inlägg.Jag tror att vi som är uppväxta utan en telefon, värdesätter andra saker att att stta och stirra i en telefon.
Lästips
ANNONS
Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken
STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.
Jag använder också telefon och datorer, men har inga problem att lägga bort dem.Jag är uppvuxen utan smarttelefoner, men just nu använder jag min telefon till att svara på ditt inlägg.
På telefonen slänger du bort din tid. Med att socialisera inte.Varför är det mer värdefullt att prata och titta ut än titta på telefonen?
Man kan socialisera på Internet också. Men om du anser att det är slöseri med tid, varför är du här på Utsidan? Jag missunnar dig inte att vara här, jag är bara nyfiken.På telefonen slänger du bort din tid. Med att socialisera inte.
Med slänga bort tid menar jag när man tittar på TikTok eller nåt liknande..Man kan socialisera på Internet också. Men om du anser att det är slöseri med tid, varför är du här på Utsidan? Jag missunnar dig inte att vara här, jag är bara nyfiken.
Och precis det här är problemet! Nya generationen sitter överallt, inklusiv på jobbet eller skolan, på sin telefon...Om man inte är på jobbet eller har något viktigt att göra hemma, så kan man göra vad man vill med sin tid.
Först och främst, hur vet du passagerarna på tåget höll på med TikTok eller något liknande? För det andra kan TikTok eller något liknande vara värdefullt för vissa människor. Jag har många gånger fått höra att fjäll- och skogsvandringar är slöseri med tid. För det tredje så är det inte säkert att för att person ägnar tågresan åt TikTok eller något liknande så gör den personen aldrig något annat. Det som verkligen intresserar mig är vad du har emot mobiltelefoner.Med slänga bort tid menar jag när man tittar på TikTok eller nåt liknande..
Förr kunde man beställa "Jammers" i europa för att störa ut mobiltäckningen i sin närhet. Kom ihåg att jag var på väg att göra det, men det är ju inte lagligt för vem som helst, så fegade ur. Men det var innan 5G och säkert 4G också. Det var i början av mobileran. Iband hade det dock varit roligt att göra nåt sånt. Sen upptäckte jag öronproppen istället och flygläget.
det finns en anledning till att jammers är förbjudna för gemene man, om någon behöver ringa ett nödsamtal till 112 så ska inte någon som i uppfostringsiver vill hindra ticktokande försvåra nödsamtalet.Förr kunde man beställa "Jammers" i europa för att störa ut mobiltäckningen i sin närhet. Kom ihåg att jag var på väg att göra det, men det är ju inte lagligt för vem som helst, så fegade ur. Men det var innan 5G och säkert 4G också. Det var i början av mobileran. Iband hade det dock varit roligt att göra nåt sånt. Sen upptäckte jag öronproppen istället och flygläget.
/Patrik
Så är det.det finns en anledning till att jammers är förbjudna för gemene man, om någon behöver ringa ett nödsamtal till 112 så ska inte någon som i uppfostringsiver vill hindra ticktokande försvåra nödsamtalet.
/Patrik
Men samtidigt kanske det skulle vara en utmärkt del i beredskaps övning att strypa surfen ibland, skulle kunna fungera som ögonöppnare hos Svenska folket hur man löser livspusslet utan uppkoppling.
Vi ska ju höja beredskapen och för många är helt oförberedda om kriget eller krisen kommer.
Kanske i samband med Hesa Fredrik ?
Få Utsidans nyhetsbrev
- Redaktionens lästips
- Populära trådar
- Aktuella pristävlingar
- Direkt i din inkorg