har någon åkt på långsjön (söder om mölnbo)

Hej
jag tänkte åka skridskor mellan Mölnbo och Vårdinge folkhögskola. och undrar om någon känner till hur isen ser ut. Jag har hört att långsjön är lite klurig och skulle vara tacksam för tips. (om någon skall ut i helgen skulle det vara trevligt med sällskap)
mvh Tomas
 
Om det är is och det inte blir nåt nytt i planeringen kan jag tänka mig att åka skridskor på annandagen eller möjligen juldagen. Möjligen kan jag lura iväg en Hölöbo att kolla om det är åkbart först.
 
is läget värkar inget vidare,
så jag tror jag skippar att åka i dag. Men vi kan ju höras senare i vinter om kylan håller i sig.
mvh Tomas
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.