Haglöfs Blacklite II

Hej!
Jag har kollat i olika forum och trådar och hittar inget om detta, därför ställer jag en fråga här och ser om ni andra kan hjälpa mig.

Jag köpte en Haglöfs Blacklite II för ca 10-15 år sedan. Skall ut och vandra i svenska fjällen i 8 dagar i slutet av juli och in i augusti. Det finns inga temperaturangivelser på den och jag undrar om någon vet vilka temperaturer den klarar? comftemp på -5 har jag fått rekommenderat att det bör vara. Och räcker det med att köpa ett bra liggunderlag i så fall om den inte klarar måtten? Jag har ett vanligt lite tjockare Haglöfs liggunderlag med haglöfsloggan tryckt på, det är lite tjockare, som jag använder nu.
Tacksam för alla svar!

Om det inte räcker har jag funderat på att köpa en WM säck (http://www.outnorth.se/western-mountaineering/ultralite-167-cm.php) jag är 160cm, vad tror ni om det och om längden?

mvh Maria
 
Blacklite II är från sent 90-tal och hade en temperaturgräns på -12 och en komforttemperatur på -5 enligt det gamla systemet. Idag borde det motsvara ungefär comfort +5, limit 0 och extrem -15.

Mitt förslag är att du satsar på en ny sovsäck.

WM Ultralite 167cm borde passa dig utan problem och det är en riktigt bra sovsäck.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips