Guatemala

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Blev bara dagsvandring för oss, men kolla gärna områdena runt Quetzaltenango (Xela), mkt fint. Om djungeln lockar mer än vulkaner så verkar El Mirador vara en spännande utflykt.
 
Jag åkte med quetzaltrekkers.com på en tur upp på Tajumulco. Turerna leds av volontärer och pengarna går till olika välgörenhetsprojekt i Xela regionen. Dom anordnar många andra intressanta turer också. Kan rekommenderas.
 
Hej! Jag var i guatemala 2002 under en resa genom centralamerika. Då var vi bla i antigua, språkstad med mycket backpackers, värt nån dag eller två och betydligt säkrare än guatemala city. Sen av en slump när vi var på väg till pyramiderna var vi tvungna att ta en annan väg. Då hade vi fått tips om ett hostel ute i ett djungeldelta ganska nära karibiska havet. Så dit åkte vi, man måste åka båt dit men det var definitivt värt resan. Bodde i en liten hydda och så fanns det en storstuga (dvs tak bord och hängmattor). Där kunde man låna kanoter och paddla omkring. Otroligt annorlunda och intressant. En indianstam som bodde i närheten och otrolig natur. Ingen vandring men en annorlunda och rolig upplevelse. Maten vi fick var guatemalsk kreolsk och mest fiskbaserad och god!
http://www.fincatatin.centroamerica.com/

Sen var vi vid lago arenal, ganska mycket turister men också värt ett besök, där kan jag tänka mig att det finns mycket möjligheter till vandring, vi red på hästar istället. En marknad hette ungefär chichiaztenango som också var kul att ha sett. Dessa ställena är väl typiska "on the beaten track " ala Lonely planet men bra ändå.

Lycka till och fråga gärna mer!
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.