Grönt stål ska ge 10 000 jobb till Norrbotten samtidigt kräver ståltillverkarna grön energi i form av vindkraft och solcellsenergi.

Bygg rejäla stora kärnkraftverk med senaste tekniken i Norrlands obyggd på en bråkdel av arealen där vindkraftshelvetet ska förstöra naturen. Bygg sedan ut sedan befintliga kraftledningsgator som redan är uppröjda till den södra delen av landet. En liten avstickare till tänkta batterifabriker etc i norr.

Alla blir vinnare.

Möjligtvis sätter Södermalms kaffelatte drickande de malda bönorna i halsen pgr av det är ”haram”...😂
 
Från dagens webbupplaga av Norrbottens-Kuriren.

Visa bilaga 36426
Mer från texten kommer imorgon.
Fortsättning förljer nu:

"– Jag förstår att vi har en kontroversiell syn på saken. Men om man ställer kärnkraften mot alternativen är det lätt att ta ställning, säger Marianne Sandström, SD:s gruppledare i regionfullmäktige.

Vi har i ett antal artiklar belyst problemet med elförsörjningen av de stora industriprojekt som planeras i Norrbotten, exempelvis H2 Green Steel och LKAB/Hybrits planer. Elöverskottet i norra Sverige räcker bara till en tredjedel av behoven."

"Dessutom ställer projekten till problem med att andra elintensiva industrietableringar blockeras. Stamnätet i Boden och kustområdet är redan överbokat efter H2 Green Steels reservation på cirka 1400 MW.

Planen är att förnybar el ska produceras i nya vindkraftparker, men tillståndsprocesserna är långa och energikällan är inte problemfri, eftersom produktion inte sker kontinuerligt.

Marianne Sandström har följt utvecklingen och anser att den bästa lösningen, trots Sveriges riksdags begränsande beslut, är kärnkraft. Hon hänvisar bland annat till att Finland satsar på tredje generationens kärnkraftreaktorer, kallad "Europeisk tryckvattenreaktor". "

"– Finländarna bygger nya kärnkraftverk i Åbo och i Pyhäjoki. Det är framsynt och Norrbotten kan bli en föregångare i Sverige genom att välkomna detta. Sverige måste tänka om. Annars är jag säker på att vi ganska snart hamnar i ett läge där vi tvingas köpa el från finsk kärnkraft, säger hon.

Hur tänker du kring riskerna?

– Det finns alltid risker med kärnkraft. Men tekniken finns och Sverige har de resurser som krävs. Dagens reaktorer är väldigt säkra.

Sandström anser att planerna för vindkraften inte är realistiska.

– För att svara mot behovet krävs det 10 000-tals vindkraftverk. De påverkar landskapsbilden och det finns inga bra lösningar på hur man ska ta hand om utrangerade vindkraftverk. Vattenkraften är också ett dåligt alternativ. Våra orörda älvar är unika och spelar stor roll för besöksnäringens attraktionskraft."

"Tror du någon vill köpa el som inte är förnybar i framtiden?

– Absolut. Alla efterfrågar inte förnybar el. Det går att särskilja produktionen.

Var ska reaktorerna placeras?

– Det behöver utredas. Men utgångspunkten är att den geografiska placeringen inte spelar så stor roll, utan helt enkelt där det gör mest samhällsnytta. Det kan vara både i inlandet och vid kusten, säger Marianne Sandström."


Jonny Vikström
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Bygg rejäla stora kärnkraftverk med senaste tekniken i Norrlands obyggd på en bråkdel av arealen där vindkraftshelvetet ska förstöra naturen. Bygg sedan ut sedan befintliga kraftledningsgator som redan är uppröjda till den södra delen av landet. En liten avstickare till tänkta batterifabriker etc i norr.

Alla blir vinnare.

Möjligtvis sätter Södermalms kaffelatte drickande de malda bönorna i halsen pgr av det är ”haram”...😂
Nackdelen med ditt förslag är att ett kärnkraftverk behöver stora mängder färskvatten till kylning. Så var hade du tänkt dig att det skulle byggas då?
 
Industrisatsningarna i norr kräver närmare halva Sveriges nuvarnade elanvändningen.
Om det ska byggas så mycket vindkraftsparker så kommer inte norra Sverige har kvar några smultronställen. Det är väl dags att dom börjar bygga parkerna ute till havs. Givetvis kommer detta att beröra fiskbestånden i områderna runt dessa parker som jag har uppfatat det, men jag har inte lyckats få reda på hur mycket det kommer att beröras.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.