Grönlandsvaxet

Jag tror att fjällrävens grönlandsvax förstör strykjärnet.Jag har förstört två ångstrykjärn redan,dom slutar att fungera helt enkelt.Är det en slump eller är det nån annan som vart med om samma?Vad kan det bro på?
 
Jag har ingen aning, men det KAN vara så att vaxångorna sätter sig på kontakterna i termostaten så det blir ett isolerande skikt. Det är på grund av sånt som silikonfett är No-no när det gäller elmotorer).

Fast det låter lite långtsökt...
 
Vax

Jag har vallat ganska många skidor med ett billigt(~200pix) ångstrykjärn från Clas-Ohlson. Det funkar fortfarande.
 
Använd inte finjärnet till vaxning.. Köp ett gammalt på myrorna utan ångfunktion så slipper du troligen dessa problem.
 
hårtork

jag tyckte det var för bökigt med strykjärn så jag lånade sambons hårtork istället. Gick mycket enklare tyckte jag ...
 
Lägg en kökshandduk imellan strykjärnet och det som ska impregneras, fungerar bra.
Eller använd hårtork som nämndes ovan, torkskåp fungerar också utmärkt!
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips