gps

Hej!

Jag har en Garmin 12XL, vad behöver jag för att koppla den till min PC och vad kan man hitta på för roligt? Tips på program och kartor mottages tacksamt.
 
Du behöver en PC-kabel med 9-polig kontakt som du kopplar till en COM-port på din dator. I andra ändan måste en rund 4-stiftigt Garminkoppling sitta. Självklart kan du om du är lite småkunnig löda ihop en egen bara du får tag i Garminkontakten (ja, den lär finnas att köpa lite var stans) men är du lat letar du upp en billig och bra kabel och sätter igång med det roliga.

Du kan ladda ner waypoints till massa kul saker. Varför inte börja med att ta ned samtliga Geocacher från http://www.geocaching.com och börja med att gå på skattjakt?

Ett mycket trevligt "gratis"-program du kan ladda hem är: EasyGPS på http://www.easygps.com/ Men detta program kan du administrera din waypoints på ett smidigt sätt.

När du är redo att gå vidare kan du testa att låna hem Gröna Kartan från biblioteket och leka lite med rutter och annat. Att skaffa programmet Fugawi och verkligen bli biten av kartlekandet kanske kommer långt senare :)

Lycka till!
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Datorstöd till din GARMIN

Hej!

Du behöver kabel och kontakter D-sub9 till datorns
COMport och en special till GPS. Hur löda ihop? SE:
http://www.tapr.org/~kh2z/Waypoint/Connections.htm
GARMIN-kontakt köper du hos
http://www.clover.se
Det absolut bästa programmet för rasterkartor och GPS
http://www.oziexplorer.com/
Kartor till det kan du skanna eller göra om Lantmäteriets Kartex-kartor (fil.rik) till packbit tiff. OziExplorer kostar 75 USD

Erik

afropavo; sa:
Hej!

Jag har en Garmin 12XL, vad behöver jag för att koppla den till min PC och vad kan man hitta på för roligt? Tips på program och kartor mottages tacksamt.
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
Gps prog som jag tycker fungerar
bra för mina behov är Gartrip.
v2.04b Crackfil finns till den
äldre versonen men den funkar
den med "har jag hört"
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.