GPS med nödkontakt

Fast den där kräver GSM-täckning... Och TS var ju orolig över just att telefonen inte har kontakt överallt. Har telefonen inte kontakt så har den där heller inte kontakt.

Pratade i våras med han som är ansvarig för Jämtlands fjällrädning och dom sa att det var i princip 100% täckning i Jämtland.....så tendensen är nog snart 99.99 % täckning ?!?!

Vän av ordning kan ju alltid undra hur det funkar i kajak etc....

Lite kul med ett svenskt kickstart projekt känns nästan som man skall gå in och lägga några 100:a...
 
En GSM basstation kan aldrig ha en längre räckvidd än 70 km (det är "extended range", normalt är det 35 km). Detta har ingenting med signalstyrka att göra utan det handlar om timing. Vid större avstånd hinner en klient inte sända svaret inom den tidslucka den fått tilldelat. Detta innebär att det finns många ställen som inte har täckning. Enda sättet att få täckning på de ställena är att sätta upp en mast närmare platsen.

Men, när det gäller signalstyrka så kan man lätt får problem med täckningen nere i dalgångar, eftersom det i princip krävs "fri sikt" mellan antennerna för att GSM ska fungera. Radiovågor kan inte svänga runt hörn.

Hamnar man i en nödsitaution är det nog mer troligt att man befinner sig i en dalgång eller liknande än att man befinner sig på en topp.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips