gps för kolahalvön ???

Hej. Någon som har något bra förslag på vad vi ska använda för att navigera på den ryska tundran(kolahalvön). Vi använder vanligtvis garmin men hos dom finns inga kartor att använda för området..
 
Ryssarna är ju lite hemlighetsfulla med kartverk då de tror att alla andra vill invadera dom men det finns en del kartor för Garmin gpser.
T.ex. RoadsOfRussiaTopo, ingen höjdare jämfört med våra topokartor men en dålig karta är mycket bättre än ingen alls.
Ett utsnitt från söder om Nikel, men dit vill man nog inte åka då det väl knappast finns levande träd där...
 

Bilagor

  • Nikel.jpg
    Nikel.jpg
    45.2 KB · Visningar: 564
Nej men med många andra kunniga som jobbat med turism. Kanske ska slå en pling till Ambassaden å höra.
Har hittat några alternativ, laddat ner en karta i offlineläge i en app till telefonen
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips