Glasskogen, Värmland, nu i Februari

Tjena!

Jag undrar om någon vet om någon led i Glaskogen, helst runt Arvika, är någorlunda snöfri? Eller iallafall vandringsbar. Det har ju varit hyffsat varmt nu någon vecka så..

Men jag bor inte i området, utan några mil bortom så vore väldigt guldigt om någon visste något om någon led som är hyffsad!

Tack på förhand // Flugfiskefreak
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Ojämnt

Hej! Du kan gärna läsa mitt senaste blogginlägg "En sista chans" (som ligger uppe i bloggrutan, strax nedanför forumtrådarna på förstasidan.) Det är ojämnt med snö på skogen här. När jag var uppe i helgen så var det bitvis bart, bitvis ett par decimeter och lite pulsigt. Men visst går det att ta sig fram.
Det finns ett nät av leder så man kan lätt välja ut en lämplig sträcka att gå. Börja med att införskaffa Glaskogskartan där alla leder och vindskydd/övernattningsstugor finns utmärkta. Räkna inte med att veden vid vindskydden är torr så det kan vara lite jobb med att få fart på elden.
Glaskogen med ett s.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips