Genom Sarek på vintern

Fin tur,riktigt kallt väder dock,men det blir väl ett test av hur väl sovsäcken fungerar.
Synd vi missade varandra igen.
 
Jörgen: Ser ut som en trevlig tur. En fråga om ditt tältval som jag sett att du haft på i alla fall ett par vinterturer. Hur är ventilationen/kondensbildningen i tältet på vintern?
 
Ja, jag har använt BD Firstlight i några år nu och gillar det fortfarande skarpt. Alla för- och nackdelar finns redovisade i den här artikeln:
http://www.fjaderlatt.se/2009/01/black-diamond-firstlight-vintertlt-med.html

När det gäller kondens så bildas det frost på insidan under vinterturer. I ett sammanhang där det också blåste rejält skakades denna frost loss och "snöade" ner över mig och min sovutrustning. Inte så bra. Men rent allmänt tycker jag inte detta är något problem. Alla tält jag använt är utsatta för kondensproblem på vintern. I ett dubbelväggigt hoppas man att den här typen av frost finns mellan vävarna, men helt säker kan man inte vara.

Jag försöker minimera kondensproblemen genom att ventilera så mycket vädret tillåter när jag lagar mat inne. På den här turen fungerade det bra och kondensen var inte besvärande. Men det är ju lättare att hålla sig torr när det är rejält kallt. Anoraken har jag alltid över fotändan på sovsäcken, vilket behövs, men skyddar bra.

Största fördelen med Firstlight är att det är så enkelt att sätta upp, även om det blåser hårt. Jag använder det som vindsäck vid längre pauser när det är snöigt eller blåsigt. Största nackdelen är att det är aningen för kort för mig, som är 191 cm. Men det senare går att leva med om man ligger diagonalt.

Jörgen
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips