garmin etrex linjal

Har en garmin etrex. Man måste ta ut kordinaterna från ex fjällkartan. Nu skall det finnas en linjal som har markeringar på fler av sina sidor. Så att det är bara att lägga den på kartan för att enklare läsa av. Var kan man köpa denna linjal. Har sökt både i Kiruna och Linköping. Många har läst om den men ingen har sett den. MVH Peter
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Passare

På min ”linjal” står det Kartförlaget/ Lantmäteriverket och Axhede Hanson så gissningsvis finns den antigen där Lantmäteriverkets kartor säljes eller där dom säljer Magellan.

Personligen tycker jag att en passare är det bästa om man ska ta noggranna positioner från en papperskarta eller ett sjökort.

Per Brune
 
Re: Passare

Brune; sa:
På min ”linjal” står det Kartförlaget/ Lantmäteriverket och Axhede Hanson så gissningsvis finns den antigen där Lantmäteriverkets kartor säljes eller där dom säljer Magellan.

Personligen tycker jag att en passare är det bästa om man ska ta noggranna positioner från en papperskarta eller ett sjökort.

Per Brune

Håller med.

Men man skall veta att kartor och sjökort ofta innehåller betydande fel upp emot 200 meter är inte ovanligt varför man inte skall tro att millimetermätning på kartan behöver innebära samma noggrannhet uppskalat i terrängen.

200 meter motsvarar 4 mm fel på 50 000 delskartan.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips