Går inte ner i vikt :(

Se till att du inte äter för lite o inte ligger på svält..

Har du 20 el 30kg övervikt så kan du inte gå ner direkt i kaloriintag för din målvikt...kroppen kommer slå bakut o ställa sig på svällt..

Du får räkna på din aktuella vikt o sänka kalorierna me kanske 800 el nå..kör på de i 2 veckor o väg om dig,räkna om från din nya lägre vikt..

Första veckorna går du gå ner rätt mkt i vikt då de är vätska som försvinner..

Sen kan du kolla upp ditt zinkvärde,har du zinkbrist så är de mkt svårt att gå ner i vikt hur bra du än äter o tränar.

Kolla även upp andra värden typ järn o magnesium mm..
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Bilagor

  • Screenshot_20170218-200629.jpg
    Screenshot_20170218-200629.jpg
    91.6 KB · Visningar: 533
Okej, jag håller med om att min kommentar var onödig och dum, eftersom den inte tillför något här. Ber om ursäkt.
Jag tycker dock det är fel att folk som vill gå ned i vikt skal fokusera på mikronutrienter och detaljer. Zooma ut lite och se den stora bilden, gör de små förnuftiga ändringarna som man kan leva med hela livet.

Sen borde du också tänka på att vara källkritisk. Inte allt man läser på nätet är nödvändigtvis sant...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips