Gamla material, gammal kunskap och erfarenhet

Tradition

Vist finns det plats för traditionella kläder, använde själv handgjorda skinnskor, med tjocka ull/ näverinnersulor när det är -30 grader och eftersom skon är så mjuk så fryser du aldrig om foten när du går, den masseras liksom. I mina hårda Salomonskor så
kan man inte röra fötterna alls (sulan är platt hela tiden) och det blir mycket kallare!

Svarade på en tidigare tråd så här:
--
Jag tycker naturmaterial har sin plats, men kanske inte är så jättepraktiskt på fjället ibland, somarfjäll och när det är kallt fungerar det utmärkt!

Har åkt telis i -20 grader i vadmalsbyxor/tunika och struthätta, ingen höjdare! Seglat i hällregn med vikingaskepp i samma utstyrsel + impregnerad mantel och då saknade jag mitt galonställ! På telispremiären sist var det fin ullkostym, man skall väl vara finklädd på premiär, och det rekomenderar jag inte heller;-)
--
Men en fin höstkväll och så myser man i sin tysta vadmalstunika vid eldstaden då fungerar det mycket bra, man slipper vara rädd för glödsprätt osv!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips