Galdhöpiggen i december?

Hej!
Jag och en kompis funderar att åka och knalla uppför Galdhöpiggen nu till helgen eller nästa om vädret tillåter.

Vi har knallat uppför Kebnekaise tre gånger, inklusive en gång på vintern. Är Galdhöpiggen lättare eller svårare att ta sig uppför på vintern (via "den vanliga" rutten) än Kebnekaise?

Vi hade tänkt oss att starta vid Spiterstulen.

Hur är vädret så här års?

tacksam för svar! mvh Johan
 
Boreal; sa:
Vi har knallat uppför Kebnekaise tre gånger, inklusive en gång på vintern. Är Galdhöpiggen lättare eller svårare att ta sig uppför på vintern (via "den vanliga" rutten) än Kebnekaise?

Vi hade tänkt oss att starta vid Spiterstulen.
Jag skulle vilja svara "lättare". Som västra leden Kebnekaise men du slipper förlora så förbenat mycket höjd mellan Virremvare och toppen, endast en mindre svacka mellan Svellnosi och Galdhöpiggen.
Skidade ensam upp där i februari när det var hyfsad snötillgång (men nästa gång tar jag nog stighudar!). Bara jag och två norrbaggar på toppen, ingen trängsel i nedfarten! :)
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Hej på er'!

Ta HEMSKT gärna bilder på västra sidan om ni går förbi där. Vi har planerat att dra upp över nyår och ge oss på den västra sidan för att komma till toppen men informationen om snö och hur en tänkbar led ser ut är väldigt bristfällig.

Om det går att fota ner från toppen eller om ni går genom passet kan vi erbjuda nästan vad som helst för lite närbilder! Vi la frågan under 'alpin/bigwall'

Som sagt är det inte det lodräta stupet på nordsidan, utan den branta sluttningen mot väster. Den övre delen har vi lite bilder på men är osäkra på hur det ser ut längre ner varför lite bilder skulle vara toppen som sagt.

Lycka till med turen!

Tina o Kristian
http://www.freewebs.com/frontpointer/index.htm
 
Nu är jag kanske lite sent ute men jag tänkte bara tippsa om att kolla så vägen upp till Spiterstulen är öppen så här års. Det blir en ganska tuff anmars annars.
 
tydligen ingen snö ännu. (via mejl) Man vet ju aldrig när den kommer dock! kan vara jobbigt att skotta sig tillbaka 17km till huvudvägen. Vi kommer parkera längs v 55. Förmodligen i närheten av Lom.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips