Friluftsliv o prylhysteri=ett flyktbeteende?

Mitt frilufsprylintresse är överdrivet men jag vet flera här som är värre.

Men funderar man på det. Hur många är inte väldigt fixerade vid mode. Det känns nästan som om normen är att vara fixerad och då kan man anta att de flesta människor överdriver inom något.

En fördel med att vara intresserad av prylar är att jag i alla fall gör ordentlig research och egentligen så köper jag inte så mycket utan är mer noggrann men vad jag köper.
 
För min del har det varit en kombination av flykt och tillfredsställande. Flytt från det jag hatat att göra och gjort det jag velat. Har egentligen aldrig fattat varför man ska hålla på med något man inte vill för att man är förmodad att göra det. Nu har jag ett bra jobb. Det var en fördel. Slipper man fly från det. Sen har jag gjort allt jag velat göra förutom att ha ett fint hem. Det sistnämnda jobbar jag och sambon på.

Vad gäller prylar har jag gjort felköp och skaffat nya saker när erfarenheten vuxit. Visst är det kul med prylar men har väldigt sällan köpt saker som jag inte har användning för. Ska man jobba behöver man bra verktyg. Ju mer krävande jobb desto dyrare prickskyttegevär. Man tjänar in det mångdubbelt på en kula. Det är sådan marknaden är.
 
Varför måste man använda så stora ord? Jag skulle vilja kalla det för en hobby. Tycker det räcker så.
 
Varför måste man använda så stora ord? Jag skulle vilja kalla det för en hobby. Tycker det räcker så.


Då känns de mer som en livsstil för min del...då man lägger absolut största delen av fritiden på friluftsliv....nu har de blivit att man är ute i tält minst varannan i månaden o utöver de förbättras utrustning o de spanas på nätet dagligen efter bra o ha prylar..
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips