Friluftsliv i Oktober/November?

Hej!

Inför hösten och mörkret undrar jag lite vad det finns för aktiviteter som passar bra för Oktober och November här i Sverige. Jag är intresserad av allt som har med friluftsliv att göra (vandring, kajak, MTB, Fiske, foto, klättring mm) men finns det någon aktivitet som har högsäsong under dessa månader?

Vad brukar ni hitta på?


Ps, bor i Stockholm men åker gärna iväg under en långhelg.
 
Njuta av morgondimmorna i Bergslagsskogarna. Har du tur nyper den första frosten till. Tycker du att det låter intressant så hör av dig så kan du få mer specifika förslag.
HåkanF
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
På hösten innan regnen är det säsong för speleologi. Grottorna är varmare och förhoppningsvis torrare efter sommaren. På våren och försommaren är det väldigt vackert i våra grottor med isskulpturer men också halare och passagerna blockeras av is.
 
Jag paddla och vandra helst under höst-vinter-vår tiden. Skön och lugn natur, är mkt i låglandet men tycker knappt det spelar roll var man befinner sig i Sverige under den tiden bara man kommer ut i naturen så brukar det vara fint.
Dock ska man vara inställt på att det kan bli blött och kännas allmänt ruggigt. Tänker man så från början och har rätta kläder med sig bli det bara skön.
 
Skogslederna

Fram tills snön kommer så är det högsäsong för vandring på alla skogsleder, som till exempel Hälsingeleden. Det brukar finnas stugor att sova i, och vindskydd för raster. På många leder finns det ved vid stugorna, så man kan få värme och torra kläder.
 
Isfiske efter röding i fjällen

Hej!

Inför hösten och mörkret undrar jag lite vad det finns för aktiviteter som passar bra för Oktober och November här i Sverige. Jag är intresserad av allt som har med friluftsliv att göra (vandring, kajak, MTB, Fiske, foto, klättring mm) men finns det någon aktivitet som har högsäsong under dessa månader?

Vad brukar ni hitta på?


Ps, bor i Stockholm men åker gärna iväg under en långhelg.

Bump. Pimpelfiske på ibland helt blanka isar är en otrolig höjdare.
 

Bilagor

  • Röding på blankis.jpg
    Röding på blankis.jpg
    33.3 KB · Visningar: 636
  • RödRöding.jpg
    RödRöding.jpg
    21.4 KB · Visningar: 639
Vandring är en året om aktivitet. Sena mornar och långa kvällar gör att man kan ligga och läsa i sovsäcken.
Överlevnadsväxter i vinterkostym kräver sitt sök.

go tur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips